HAMİLELİK

YERLEŞME KANAMASI NEDİR ? İMPLANTASYON KANAMASI NEDİR ?

Hamilelikte halk arasında söylenen İmplantasyon kanaması yani yerleşme kanaması çoğu zaman adet kanaması ile karıştırılır. Her gebelikte görülmeyeceği gibi her kanama da gebelik belirtisi değildir. Halk arasında ‘üstüne görme’ ‘yerleşme kanaması’ olarak da bilinen bu kanama yazımızın devamında sizlerle..

İmplantasyon kanaması fiziksel birliktelik sonucunda embriyonun rahme ulaşmasıyla görülen kanamadır. Bu kanama adet döneminde olduğu gibi yoğun bir şekilde de olabilir parça parça da gelebilir. Her gebe de görülmeyeceği gibi gebelikte kısa kısa ve ağrısız olan bu kanamalar bebeğinizin habercisi olabilir. Her hamilelikte görülmeyen bu kanamalar bebeğin anne rahmine yerleşme sürecidir. En çok bebek isteyen tüp bebekle hamile kalmak isteyen anne adayları bu kanamaları adet kanaması sanıp üzülebilirler.

Adet kanaması kadınların yumurtlama dönemlerinde yumurtanın döllenmeyip rahim duvarına yapışmaması sonucunda pul pul dökülmesiyle olur.

İmplantasyon kanaması ise ; döllenmiş yumurtanın embriyonun rahime yerleşmesiyle olan ağrısız bir lekelenme tarzındadır.

Peki Adet Kanaması Ve Yerleşme Kanaması Arasındaki Fark Nedir?

İmplantasyon kanaması hafif pembe renkli ve az miktarlıdır. İlişki sonrasında 10. ve 14. günlerde oluşur. Yerleşme kanaması daha koyu kıvamlı akıntı gibidir. Yerleşme kanaması en az 3 saat en çok 3 gün sürer

Regl kanaması daha canlı kırmızı renkte ve çok miktardadır. Regl kanaması akışkandır. Regl 10 günü bulur.

Kanama başlangıçta koyu kahverengiden kırmızıya dönerse bu adet kanamasıdır. Yerleşme kanaması çok uzun sürdüğü takdirde muhakkak doktorunuza başvurunuz. İmplantasyon kanamasından 3 gün sonra test yapmanı hamilelik testinde sonuç verecektir .Ama daha kesin bilgi için kan testi daha uygundur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. […] YERLEŞME KANAMASI NEDİR ? İMPLANTASYON KANAMASI NEDİR ? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir