BEBEK SAĞLIĞI

Yenidoğan Topuk Kanı Testi Nedir? Neden Yapılır ? Yenidoğan Tarama Testi

Yenidoğan topuk kanı testi bebeğin topuğundan alınan bir kaç damla kan ile hastalıkların taramasının yapılmasını sağlar. Anne karnında gelişmekte olan bazı hastalıkların vücutta mevcut olması gereken bazı maddelerin eksikliğinden dolayı bebeğiniz ilk bir kaç ay normal görünse de daha sonra beyinsel sorunlar veya hastalıklar çıkabilir .Topuk testi bunun anlaşılması için önemli bir testtir.Zihinsel fonksiyonlara ve beyne zarar veren bu hastalıkların erken teşhis edilmesi sayesinde, çeşitli önlemler alınarak hastalıkların etkileri ortadan kaldırılabilir. Bu sebeple yeni doğan tarama testleri sağlık bakanlığı tarafından zorunlu hale getirmiştir.

Peki Bu Tarama Testleri Nasıl Yapılır ?

Bebek tarama testinin yapılması için, örnek toplama amacıyla ‘’Guthrie’’ adı verilen yöntem kullanılmaktadır. Doğumun hemen ardından ya da 3-4. günlerde yapılabilen topuk kanı alma işlemi bebeğinizin topuğundan bir kaç damla kan almakla yapılır. Önemli bir tarama testidir ihmal etmeyin.

Topuk Kanında Araştırılan Testler

1. Fenilketonüri testi:

Doğumdan sonra bebeğinde herhangi bir sorun olmayabilir. Ama beslenmeye başladığında vücudunda biriken bazı protein yapı taşları ve artıklar, bebeğinin beyin dokusuna zarar verebilir. Bu durum fark edilmezse 5. ve 6. aylara geldiğinde bebeğinde gelişimsel gerilik ortaya çıkar.

2. Hipotroidi taraması

Tiroid bezinin yokluğu ve az çalışması sonucu oluşan doğumsal hipotroidi hastalığı, zekâ geriliğinin bir başka önemli nedenidir. 

Herhangi bir sorunun önüne geçilmemesi zekâ ve büyüme bozukluğuna sebep olduğu için erken teşhis sorunları önlemeye yararlı olur.

3. Galaktozemi taraması

Yenidoğana yapılan tarama testlerinden bir diğeri galaktozemi taramasıdır. Bebeğinin sütte bulunan galaktozu sindirememesi durumunda ortaya çıkan bu hastalık, ilk başta kendisini belli etmez. Ancak bebeğinin sütle beslendiği birkaç haftanın sonrasında;

  • Kusma,
  • İshal,
  • Sarılık,
  • Karaciğer hasarı gibi sonuçlara yol açar.

Tedavi edilmezse;

  • Zihinsel geriliğe,
  • Körlüğe,
  • Büyüme bozukluğuna sebep olabilen bu sorun için erken teşhis, tarama testi ile sağlanabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir