BEBEK SAĞLIĞI, YENİDOĞAN

TUVALET İLETİŞİMİ:BEZSİZ HAYAT (Elimination Communication)

tuvalet iletişimi

TUVALET İLETİŞİMİ

İnsan doğası olarak aslında her şeyi doğarken biliyoruz. Fakat bu küresel gelişim sürecinde bize öğretilenleri yapmak zorunda kalıyoruz. Örneğin bir bebek doğduğunda emmeyi biliyor emme refleksi ile doğuyor. Fakat biz bilmediğini düşünürüz.Şimdi gelelim bebeğin tuvalet eğitimine sizce yenidoğan bebeğiniz size tuvaleti geldiğini söyleyebilir mi ? Kulağa komik geliyor değil mi?Hepinizin hayır dediğini duyuyor gibiyim Fakat tabiki de söyleyebilir..

İngilizcesi “elimination communication” olan bu yöntemin açıklaması “eleme” yani dışarı atma iletişimidir bu iletişim şekli ile bebeğinizden gelen sinyalleri doğru olarak alarak ona doğumundan itibaren tuvalet alışkanlığı verebilirsiniz. Şöyle düşünelim İnsanlar bebek bezi yokken ne yapıyorlardı? Temin edilemeyen bölgelerde ne yapılıyor?Bunları hiç düşündünüz mü ? Bebeğinizi doğru takip ederseniz şayet doğal ritim ve sinyallerini alırsınız.

Şöyle düşünelim…Herkeste olduğu gibi belli başlı tuvalet zamanları vardır.Yemekten sonra,banyodan sonra,sabah ilk uyandığımızda..En azından bu saatlerde bebeklerinizi tuvalete götürerek tuvaletin nereye yapıldığını yavaş yavaş bağdaştırcaklardır. Eskilerden anneannelerimiz bize hep “sen bıraktığında 9 aylıktın…Sen 1,5 yaşında bıraktın “gibi cümleler kullanırlar…Neden peki?Bizler çok zeki olduğumuz için mi ?Hayır asla… Onlar daha çok üzerimize düşüp bezden kurtulmak istedikleri için…Çocuklar normalde idrarın sıcaklığını ve beraberinde gelen rahatlığı severler. Ancak sonra oluşan ıslak ve soğukluk hissi onları rahatsız eder. Hazır bez kullanan bebekler bu ıslaklık ve soğukluğu duyamayacakları için idrar tutma ihtiyacı duymazlar. Zamanla çiş yapmaktan zevk alma ihtiyacı doğar

.Hazır bez, sıvıyı dışarı sızdırmayan kuvvetli tutucu kimyasallar içerir. Bu kimyasallar 24 saat boyunca bebeğin teni, cinsel organı ve makatıyla temas halindedir. Makat etrafında yer alan yaklaşık 100 e yakın akupunktur noktası beyin, üreme organları ve idrar yollarına bağlıdır. bu noktaların hazır bez be dışkıyla devamlı teması çocuğun beynini, ahlaki gelişimini ve zekasını olumsuz etkiler

Kendinizi yazın sıcağında bir pedle gezerken ne kadar rahatsız edeceğinizi düşünün.Onlar içinde durum aynıdır. Bebeklerimizi önce beze alıştırmaya sonra da onu bıraktırmaya mecbur ederiz. Bu yöntem ile hem ekolojik sistem korunurken hemde bebeğinizin cildinde pişik kızarıklık görmeyecekiniz.Çünkü kimyasal olan beze temas etmeyecek.Herşeyin doğalı en iyisidir.

TUVALET İLETİŞİMİ YÖNTEMİ NASIL UYGULANIR?

Bu yöntemde en çok dikkat edilmesi gereken şey bebeğinizin tuvaletini yapacağı zaman verdiği sinyalleri çok iyi gözlemektir. Çünkü her zaman aynı tepkileri verir. Onu bir sese uyarlayarakta bunu çağrıştırabilirsiniz. Bebeğinizi çok iyi takip etmeniz gerekmektedir.

Bebeğinizden sinyalleri aldığınızda sırtı sizin midenize gelecek şekilde bacaklarından sıkı bir şekilde kavrayarak sırtına destek vererek onu çömelterek yapmalısınız. Bu esnada ona tuvaletini yapması için gereken sesi çağrıştırın. Örneğin “çişşşşşşş” 🙂 “şşşşşşşşşttttt” “sss” her annenin kendine özgü bir kelimesi olabilir bebek bu sesi aldığında tuvaletini yapacaktır. Eylemler ve sesler, bebeğin anlayabileceği ve sonra tuvaleti kullanmakla ilişkilendirebileceği bir dildir. Hatta tuvaletlerinin başlama zamanının geldiğini belirtmek için bu dilin bir kısmını kullanmaya bile başlayabilirler. Bu yöntem Aidin Salih Hanım’ın kitabında da anlatılmaktadır bu kitaba ulaşabilmeniz için link bırakıyorum reklam değil merak etmeyin 🙂

Yitik şifanın izinde

Her emzirme ve çiş yapma ve dışkılama refleksi uyandırır. Her emzirmeden sonra bebeği tuvalete götürüp ‘şşş’ veya ‘sss’ diye seslenmek gerekir.
Bebek ne kadar küçükse o kadar çabuk alışır.

AİDİN SALİH

TUVALET İLETİŞİMİ İÇİN DOĞRU ZAMAN NE ZAMAN ?

Bazı anneler doğumdan itibaren hemen başlarlar. Bazı anneler ise 1 ay sonra başlarlar. Bu tamamen sizin yöntemi anlamanızla alakalı bir süredir. Alternatif olarak, bazı aileler tuvaleti her gece yatmadan hemen önce bir kez kullanmayı tercih edebilir. Henüz başlamadıysanız bile çok geç değil bebeğinizin kabul edeceği zaman hemen başlayabilirsiniz.Bakın bu annemiz neler anlatacak :

FAYDALARI NELERDİR?

Bu yöntem ile ;

Mutlu cilt. Daha az pişik ve idrar yolu enfeksiyonları gibi diğer enfeksiyonlarla karşılaşabilirsiniz. Bebek atık ürünlerinin içinde oturmadığında, cilt kuru kalabilir ve daha iyi nefes alabilir.

Daha az atık . Büyük olasılıkla daha az çocuk bezi kullanacak ve sonuçta daha az atık atacaksınız. Bez kullansanız bile, yıkamak için daha az beziniz olacak ve bu nedenle daha az su ve enerji kullanacaksınız.

Masraf daha az olacak Bebek bezlerinin uçuk fiyatları kimsenin gözünden kaçmıyor bundan dolayı bu yöntemle daha az para ödeyeceksiniz.

Daha güçlü bağ. Savunmasız bebeğinize ve ihtiyaçlarına cevap verme eylemi, birbirinizle olan bağınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir

Tuvalet eğitimine daha kolay geçiş . Bu yöntem tam tuvalet eğitimi değildir çünkü bebeğin aktif olarak idrarını veya dışkısını tutmasını içermez. Tüm alıştırmalarla ve nereye gideceğini bilerek, küçüğünüz bu süreci akranlarından çok daha hızlı yakalayabilir.

BUNLARIN YANINDA DEZAVANTAJLARI YOK MU ELBETTE VAR..

Öncelikle zamanı olan anneler bu yöntemi kolayca uygulayabilir. Evinin dağılması biraz olası çünkü bu yönteme başlarken tam zamanını kavrayana kadar sık sık yaşayacaksın..

Unutmayın bu yöntem tuvalet eğitimi değildir.Tuvalet Eğitimi hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayınız…Bir nevi annenin bebeğinden gelen sinyalleri almak için uyguladığı bir iletişim şeklidir.Annenin kendini eğitmesidir diyebiliriz.Biz zorlama yoktur.Bazı insanlar bunu zorlama olarak nitelendirse de bu en doğal ihtiyaç giderme yoludur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir