FAYDALI BESİNLER

TOKSİNLERİ YOK EDEN BESİN:TAHİN İLE VÜCUDUNUZU TEMİZLEYİN

tahin

Magnezyum bakımından zengin olan tahin uzmanların özellikle kış aylarında tüketilmesini tavsiye ettiği bir besindir. Gün içinde tüketmeniz gereken enerji miktarının büyük bir bölümünü tahinden karşılayabilirsiniz.Peki bu tahinin sağlığa faydaları nelerdir ? Tahin, omega-3 ve omega-6’nın yanı sıra iyi miktarda protein, potasyum, manganez, kalsiyum, demir, sodyum ve diyet lifi gibi faydalı yağ asitleri bakımından zengindir. İçeriğinde bulundurduğu birçok mineral sayesinde vücudumuzun bağışıklığının güçlenmesine yardımcı olur. Şimdi tahinin sağlık açısından faydalarından bazılarına daha yakından bakalım…

Tahinin Faydaları

  • Beyni güçlendirir.
  • Kalp sağlığını korur.
  • Şişliği azaltır.
  • Astıma iyi gelir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Bakır, fosfor, kalsiyum gibi çeşitli mineraller içerdiği için kemik yoğunluğunu artırır.
  • İltihabı olumlu etkiler.

Beyini Güçlendirir

Tahin sağlıklı omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ile doludur. Bu yağ asitleri vücuttaki sinir dokularının gelişimini artırır ve bu da beynin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca Alzheimer hastalığının gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olurlar. Omega 3 tüketildiğinde düşünme ve hafıza artar. Manganez sinir ve beyin fonksiyonlarını da arttırır.

Kalp sağlığını korur

Araştırmaya göre, omega-3 yağ asitleri sadece vücuttaki kolesterol seviyesini düşürmekle kalmaz, aynı zamanda iltihap kaynaklı kardiyovasküler hastalığın tedavisinde de yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Destekler

Tahin içerisinde demir,çinko,selenyum gibi maddeler olduğu için 5 yemek kaşığı tahin tüketildiğinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Kemik Sağlığı

Yüksek kalsiyum içeren bir besin olduğundan dolayı kemik gelişimine katkı sağlar. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar , adet zamanındaki kadınlar ve hamilelerin tüketmesi önerilir.

Vücudu Toksinlerden Temizler

Vücutta bulunan toksin ve bakteriler bir müddet sonra zehirlenme oranını arttırır.Tahin içerdiği bileşenler sayesinde vücudu tahinlerden arındırır.Günde 5 yemek kaşığı tahin idrar ve ışkı ile toksinleri attırır.

Cilt ve Saç için Tahin

Aynı zamanda tahin saçlara ışıltı verir. Cilde sürüldüğünde parlaklık verir.

Tahinin Zararları

Her besin gibi bu besinin de fazla tüketilmesi sakıncalıdır. Tahinin fazla tüketilmesi doymamış yağ asidi oranından dolayı iltihap yapar. Aşırı tüketilmesi kilo yapar. Her besinde olduğu gibi bu besinde de zehirlenme vakası vardır.

TAHİN NASIL YAPILIR ?

Susamın kabukları çıkarılarak 200 derecede kavrulur.3 saat aralıksız kavrulan susamlar ezilir ve tahin haline getirilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir