ÇOCUK SAĞLIĞI

SÜNNET NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

sünnet

Erkek bebek annelerinin düşündüğü konulardan biri olan sünnet ne zaman yapılmalıdır ? Sünnetin sağlık açısından faydaları nelerdir? Sünnet olduktan sonra bakım nasıl olmalıdır? Sünnet yaşı kaçtır bunları sizler için araştırıp yazdık.

Sünnet uzman doktorlar tarafından yapılan cerrahi bir müdahaledir.Erkek çocuklarının cinsel organının ucundaki zarın alınması işlemidir.Dini açıdan manevi bir öneme sahip olması ile birlikte sağlık açısından da faydalı bir işlemdir. Erkekliğe ilk adım olarak görülen sünnet doğumdan hemen sonra yapılırsa travma yaşanmaz. Ve sünnet ne kadar geciktirilirse yaşanan travma o denli büyük olur. 3-6 yaş arası çocuklarda kişilik gelişiminin yoğun olduğu dönemler olduğu için yapılmamasında fayda vardır.Yenidoğan sünneti çok çabuk iyileşmektedir.

Sünnette Lokal mi anestezi mi ?

İlk altı ayını doldurmuş bebekler hariç çocukların tamamen uyutulmasında fayda vardır.Yenidoğan bebekler ilk ayına kadar penis bölgesindeki sinirlerin henüz tam olarak his duymamasından dolayı lokal anestezi ile yapılmasında bir sakınca olmayacaktır. 

OPERASYON SONRASI BAKIM NASIL YAPILMALIDIR ?

Sünnet sonrasında o bölgeye darbe alınmamalıdır. Bisiklet top oynama gibi aktivitelere iyileştikten sona devam edilebilir. Sünnet sonrası n gün boyunca o bölgeye pansuman yapılması tavsiye edilir. Pamuk yada gazlı bezle tentürdiyot dökerek bastırmadan temizleyebilirsiniz. Pansuman enfeksiyon riskinin önüne geçer. Pansumandan önce kanama olup olmadığını bakıp uzmana görünmelidir. Sünnet sonrasında bölgenin iyi hava alması sağlanıp nemli yada terli kaldığı sürece dikişlerin iyileşmeyeceği ve enfeksiyon olacağı bilinmelidir. Hava almasını sağlamak için özel tasarımlı sünnet külotlarından yararlanabilirsiniz. Operasyon sonrasında bölgede morluk kızarıklık kabarıklık gibi durumlarda iç kanama riskine karşı en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz. Çocuklarınıza ani hareketler yapmadan yaptıracağınız ufak yürüyüşler iyileşme sürecini hızlandırır.

sünnet külodu

SÜNNET SONRASI BEBEK BEZİ BAĞLANMALI MI?

Sünnet sonrası bebeklerin bezinin bağlanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bundan dolayı bebek sünnet olduktan bir zaman sonra hiçbir acı duymadan gündelik hareketlerini zorlanmadan yerine getirebilir.

Sünnetin faydaları nelerdir?
Sünnetle alınan deri penis ucunu ve idrar deliğini örtmektedir. Ve bu derinin altında bir havasız, pislik ve salgı biriken, idrarla temas halinde bir alan oluşmaktadır. Bu sebeple düzenli temizlenmezse enfeksiyon oluşumu için uygun bir zemin oluşturur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için taşıyıcılık aracı olabilir. Özellikle çocuklarda sünnet derisi yapışabilir, ucu daralabilir. İdrar çıkışını engelleyebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir