Doğum

SEZARYEN HAKKINDAKİ BİLİNMEYEN GERÇEKLER

SEZARYEN DOĞUM

SEZARYEN DOĞUM NEDİR ?

Alt karın bölgesinde ve rahim duvarında ameliyatla bir kesi açılarak bebeğin dışarı çıkarılması işlemine sezaryen adı verilir. Yaygın bir inanışa göre sezaryen adının Antik Roma İmparatoru Sezar’dan geldiği düşünülür ancak aslında sezaryen kelimesi, Latincede ‘kesmek’ anlamına gelen ‘caedare’den türetilmiştir.

Peki Sezaryen Doğumda Neler OLUYOR ?

Sezaryen sırasında anne karnında 7 katmanın kesildiğini biliyor muydunuz ?Sezaryen aslında bir doğum şekli değil bir ameliyattır. Bunun için mümkün olduğunca normal doğuma yönelmeli bebeğinizle daha sağlıklı bir bağ kurmalısınız. Peki nedir bu sezaryen ?

Sezaryen sırasında anne karnında kesilen katmanlar :

  • Cilt
  • Cilt altı
  • Kas kılıfı
  • Karın ön duvar kası
  • Dış karın zarı
  • Rahmi çevreleyen iç karın zarı
  • Rahmi oluşturan kas

İşte bu 7 katman sezaryen doğum sırasında kesilir ve her biri tekrardan dikilir ve bu hiç kolay değildir. Sezaryen operasyondur.Anne bu dönemde kendi acısından dolayı bebeğiyle ilgilenirken zorlanır.

Bebek normal yolla doğarken sağlığı için gerekli olan mikrobiyatayı alamadan doğar. Bebek normal doğumda dünya için bir nefes hazırlar fakat sezaryen doğumda aniden uyandırılır.

Annenin süt kanalları normal doğumda “Doğum başladı” diye sinyal verir. Ve süt bebeğinizi doyurmak için hazırdır. Sezaryende ise bu gecikebilir. Normal doğum annenin bebeğe verdiği ilk hediye olarak düşünebilirsiniz. Tecrübeli ebelerden bunun için destek almalısınız. Doğumunuzu aksilik olmadığı sürece normal bir şekilde yapmanız tavsiyemizdir.

AYRICA SEZARYEN DOĞUM SONRASINDA DİKKAT ETMENİ GEREKEN HERŞEYİ BU YAZIMIZDA OKUYABİLİRSİNİZ…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. […] SEZARYEN HAKKINDAKİ BİLİNMEYEN GERÇEKLER […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir