Doğum

Sezaryen Sonrası Dikkat Etmeniz Gereken Herşey

Sezaryen Sonrası Dikkat Etmeniz Gereken Herşey

Sezaryen, ameliyat yolu ile gerçekleşen bir doğum ve her ameliyattan sonra olduğu gibi, sezaryenden sonra da dikkat etmen gereken birçok durum söz konusu. Sen de sezaryen doğum ile bebeğini dünyaya getiren bir anneysen ve sezaryen sonrası dikkat etmen gerekenleri merak ediyorsan, bu yazımıza göz gezdirmeni tavsiye ederiz…

Ama öncesinde SEZARYEN DOĞUM NEDİR ? adlı yazımızı okumalısınız.

1-SEZARYEN SONRASI YATIŞ POZİSYONU

Kendini nasıl rahat hissedersen o şekilde uyuman senin için iyi olacak.Çünkü sana yatış pozisyonu verdiğimiz zaman belki rahat olmayacaksın.Fakat bir kaç öneride bulunabiliriz:

 • Yatarken bacak arana bir yastık koyabilirsin. Buradaki yastık tüm yükü karnına vermeni engeller ve vücudunun yükünü eşit dağıtır. Hamileyken kullandığın yastıklar da iş görebilir.İnanın bu yatış size çok iyi gelecek ameliyatınız düzeldikten sonra bile o yastıkla yatmak isteyeceksiniz.
 • Yüz üstü yatmamaya çalış. Dikişlerinin baskılanmaması için mümkün olduğunca düz veya yan yatman faydalı olacak.
 • Bir süre yalnız yatabilirsin. Eğer eşinizle birlikte yatıyorsan ani hareketlerden korunmak için yalnız yatmayı tercih edebilirsin.Dikiş yerine ters bi hareket gelebilir.Dikkat etmelisin.

2-SEZARYEN SONRASI BANYO

O kadar yorucu bir süreçten sonra ihtiyacın olacak en güzel olay ılık bir banyo olacak fakat bu pek mümkün değil.Doktorun senden dikiş yerini kapatıp banyo yapmanı isteyecek.Kapsamlı bir banyoyu ancak 3 gün ila 7 gün arasında yapabilirsin.Su geçirmez bantlar banyo yaparken işini görecektir.Banyodan çıktığında temiz ütülü kıyafetler giymeliin.İç çamaşırın her zamn mikroplaran arnmış olmalı çünkü vücudun henüz çok savunmasız.

3-BESLENME DÜZENİ

Sezaryen sonrasında kolayca toparlanabilmek, bağırsak faaliyetlerini düzenlemek için beslenmene dikkat etmen çok önemli. Bu süreçteki beslenme rutinine ekleyebileceğin bazı bilgileri senin paylaşıyoruz.

 • En başta kabızlık sorunundan bahsetmemiz lazım. Kabızlık bu süreçte yaşayabileceğin en büyük problemlerden biri. Tuvalete çıkmakta zorlanman ve rahatlamak için ıkınman, dikişlerine büyük zararlar verebilir. Bu nedenle mümkün olduğunca posalı, yumuşak ve gaz yapmayacak yiyecekleri tercih etmelisin. Özellikle bakliyat ürünleri, karnabahar, lahana gibi gaz yapan, baharatlı, yağlı, kızartma türü yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalısın.Hatta ilk zamanlarda hoşaf gibi sıvı ürünler tüketmelisin ki kabız olduğunda ıkınırken dikişlerin zarar görmesin.
PEKİ NE YEMELİ ??
 • gerçek meyvelerle yapılmış kompostolar bağırsaklarını düzenler. Erik, üzüm ve kayısı gibi meyvelerin kompostolarını tercih edebilirsin.
 • Et, süt, yoğurt gibi protein içeren besinler, hem bağırsak faaliyetlerini düzenler hem de iyileşme süreni hızlandırır.
 • Tükettiğin besinlerin iyi pişmiş olması önemli! Et ve yumurta gibi besinlerin çiğ kalması, vücudunda ödem ve enfeksiyon riskini arttırır.
 • Ödem problemini engellemek için tuz tüketimini sınırlı tutmalısın.
 • Bol su tüketmek her zaman olduğu gibi sezaryen sonrasında da çok önemli. Bol bol su tüketerek ödem ve kabızlık probleminin önüne geçebilirsin.
 • Kahve ve çay gibi kafeinli içecekler yerine, ıhlamur, bitki çayları gibi daha hafif içecekleri tercih etmelisin.

4-SEZARYEN SONRASI SÜT GELMESİ İÇİN NE YAPABİLİRSİN?

Sezaryen sonrası süt gelmemesi kadar doğal bir durum yok.Buna üzülüp strese girerek bebeğini emzirmekten vazgeçmemelisin.İşte sana bir kaç tüyo:

 • Öncelikle stresten ve yorgunluktan uzak durmalısın.Partnerinizden yardım istemelisiniz.
 • Göğüslerine parmak uçlarınla, nazik ve dairesel hareketlerle masaj yap. Bu süt kanallarını rahatlatarak açılmalarını sağlayabilir.
 • Ilık duşlar ve göğsüne yapacağın sıcak kompreslerle de süt kanallarında rahatlama sağlayabilirsin.
 • Beslenme şeklin süt üretiminde en büyük rol oynayan şey.Yukarda saydığımız yiyeceklerden tüket ve süt değişiminin farkına var.
 • Malt içeceklerin süt üretimine olan etkisi biliniyor. İstersen içeriğine güvendiğin malt içecekleri tüketebilirsin.
 • Susam, ceviz, incir, dut gibi gıdaların süt üretimine katkısı olduğu gözlenmiş. Sen de bu gıdaları tüketerek sütünü arttırmayı deneyebilirsin.
 • Bol su tüketmek burada da devreye giriyor. Düzenli ve bol su tüketiminin fayda sağlamadığı şey yok, sütüne de etki edecektir.
 • Süt arttırıcı anne içecekleri de süt üretimi üzerinde etkili.
 • Suyun yanında ıhlamur, sahlep, ayran, meyve hoşafı gibi içecekleri tüketmek de faydalı olabilir.
 • Dereotu ve çekirdek sütünüzün dolup taşmasını sağlayabilir.
 • Ve ön önemlisi de bebeğinin seni emmesi.Emdikçe süt üretimin sağlanacak o ten tene değdiği sırada hormonların uyarılacak.Bunu asla atlama

5-SEZARYEN SONRASI CİNSEL İLİŞKİ

Sezaryen doğum yapan kadınların en merak ettiği sorulardan birisi de doğumdan ne kadar süre sonra cinsel birliktelik yaşayabilecekleridir.

Uzmanların önerdiği en uygun süre genellikle doğumdan 4-6 hafta sonrasıdır. Bu süreçte dikişlerin kapanır, vücudun kendini toparlar, akıntı ve doğum sonrası kanaman sona erer. Ayrıca kendini psikolojik olarak da daha iyi hissettiğin bir sürece girmiş olma ihtimalin yüksektir. Bu süreci atlattıktan sonra, ekstra bir durum yoksa cinsel birliktelik yaşamanda herhangi bir sakınca yok!

Ancak bu süre bazı kadınlarda daha kısa, bazılarında ise daha uzun sürebiliyor. Eğer süreci atlatamamış ve kendini toparlayamamışsan biraz daha beklemende fayda var. Ancak bu partnerinle bir araya gelip sevginizi gösteremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Sevigiyi hissetmek ve destek görmek bu dönemde önemli! Özellikle doğum sonrası depresyonu gibi olumsuz bir durum söz konusuyken!YİNEDE LOHUSALIK SÜRECİNİZ BİTMEDEN 40 GÜNLÜK SÜREÇTE İLİŞKİ HEM DİNEN HEM DE TIBBEN SAKINCALIDIR.Vücut tüm mikroplara karşı savunmasızdır.

6-SEZERYAN GÖBEĞİ NASIL GİDER??

Sezaryen ile doğum yapan kadınların, normal doğumla doğum yapanlara göre daha az kilo verdiği ve kilo vermekte biraz zorlandığı durumu söz konusu. Özellikle sezaryen sonrası göbek bölgesinde yaşanan sarkma durumları kadınları egzersiz arayışına yöneltiyor. Bu nedenle sezaryen doğum yaptıysan, doğumdan sonra ne zaman ve nasıl egzersizler yapabileceğini merak ediyor olabilirsin. Ancak bunun için acele etmemen de fayda var.

 • Uzmanlar sezaryen sonrası egzersiz için en az 2 ay beklenmesini öneriyorlar. Yani egzersize başlamadan önce vücudunun tamamen toparlanması ve iyileşmesini beklemen gerekiyor.
 • Dikişlerin düzelmeden, tam bir iyileşme sağlanmadan egzersiz yapman ve vücudunu zorlaman olumsuz durumlara yol açar. Bu nedenle doktorun onay vermeden spora başlamamalısın.
 • Tempolu, uzun yürüşler yapabilirsin. Her gün düzenli yürüyüş yapmak vücudunun sıkılaşmasını sağlar.
 • Düzenli egzersiz yapamadığın dönemde beslenmene dikkat etmen de zayıflamana fayda sağlar. Ancak zayıflama uğruna az yemek veya düzensiz yemek hem kendi vücudun için hem de süt üretimin için zararlıdır.
 • Tehlikeli süreci atlattıktan sonra, hafif bir tempoda mekik çekerek göbeğine açtığın savaşı başlatabilirsin. Ancak yine de kendini zorlamamaya dikkat et.
 • Karın bandı, abdominal cerrahiden sonra kullanılan ayarlanabilir sıkıştırma bandı; hamile kadınlar tarafından destek olması için giyilen veya kullanılan banttır.Sezaryenden sonra bunu tercih edebilirsin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir