Doğum

SEZARYEN DOĞUM SONRASI ALT KARIN SORUNSALI

Siz de sezaryen doğum sonrası alt karın sorunu yaşayanlardan mısınız? Peki bu sorundan kurtulmak için neler yapılabilir ?

Hamilelik süreci duygusal değişimlerin yanı sıra fiziksel değişimleri de meydana getirir.Tabi bu fiziksel değişim dediğimiz şey alınan kilolar ve fazla kilodan kaynaklanan çatlaklardır.Normal doğumda da görülen fakat sezaryen de daha geç iyileşen bir göbek bu.Peki bu sorunsal ne kadar daha sürer.Neler yapılmalıdır ?

Sezaryen Doğum Sonrası Alt Karın Neden Olur ? Sezaryen Göbeği Nedir ve Neden Olur?

Sezaryen sonrasında doğum yapılan bölgede oluşan karında oluşan şişkinliktir. Bu deformasyonun ana nedeni, karnın ortasında bir araya gelen iki büyük kas lifinin hamilelik sürecinde birbirinden ayrılmasıdır ve bu kaslar arasında 2.7 santimetreden daha fazla boşluk oluşmasına diastasis recti adı verilmektedir. Genel yaygın bir inanış olan sezaryen göbeği olduğudur fakat bu inanış yanlıştır.Bu kasların ayrılması sonucu oluşur.

SEZARYEN DOĞUM SONRASI ALT KARIN NE KADAR SONRA GİDER?

Doğumu izleyen ilk üç ay annelerin toparlanma sürecidir. Hem fiziksel hem duygusal olarak. Bu yüzden göbek eritme çalışmaları için ilk 3 ayı beklemelisiniz. Yapacağınız egzersizler ve sağlıklı beslenme programı ile yaklaşık 6 ay içinde, eski karnınıza sahip olmanız mümkündür.

Sezaryen Göbeğini Eritmek İçin Ne Yapılabilir?

  • Önce bu süreçte kendinize sağlıklı beslenme planları oluşturmalısınız. Sağlıklı beslenme demek yetersiz kalori alımı demek değildir. Düzenli ve yeterli miktarda Beslenme alışkanlıklarınızı sağlıklı seçeneklerle değiştirmek, sezaryen göbeğini eritmenin yanı sıra anne sütünü de arttırır. Doğum sonrası tüketilebilecek sağlıklı gıda önerileri için, anne sütünü arttırma yolları yazımıza göz atabilirsiniz.
  • Beslenmenin yanı sıra yapılması gereken egzersizleri yapmanız göbeğinizin toparlanması için önemlidir. Fakat sezaryen ameliyatı olduğunuz için karnınızı zorlayacak harekeler yapmamanız gerekmektedir. Bunun için bir uzmandan destek almalısınız.Yanlış yapılan egzersizler  diastasis recti ye sebep olur.Diastasis recti durumunda ise, egzersize rağmen göbekten kurtulamama sorununun yanı sıra idrar kaçırma gibi olumsuzluklar da oluşabilmektedir.
  • Doğumdan 6 hafta sonra tempolu yürüyüşler bisiklet sürme ve ip atlama gibi faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Doğumu izleyen 3. aydan itibaren, pilates ve yoga gibi sporları tercih ederek, kaslarınızın toparlanma sürecini hızlandırabilir ve göbeğinizden kurtulabilirsiniz.
  • Ve gelelim en önemli unsura düzenli ve sağlıklı alınan bir uyku vücudunuzun toparlanma sürecini arttıracaktır. Unutmamalıyız ki en çok uyurken enerji harcarız. Buda fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır.Bu süreçte, bebeğinizin uyku düzenini oluşturmaya çalışmak, kendi uyku sağlığınız için de önemlidir. Bebeklerde uyku eğitimi yazımızı okuyarak, önerilen yöntemleri denemeniz ya da bebeğinize her zaman yanında olacak bir uyku arkadaşı hediye etmeniz, bu süreçte size yardımcı olabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir