HAMİLELİĞE ENGEL OLAN HERŞEY

RAHİMDE PERDE NEDİR ?

rahimde perde

Rahimde perde hamileliğe engel sayılabilecek durumlardan biridir.Birçok çift anne baba olma hayali ile yaşar.gebelik planlayan çiftler hamile kalmak için her yolu dener.Yumurtlama dönemini takip ederek bebek sahibi olmak için uğraşırlar.Bazı durumlarda uğraşlarının sonucunu alamazlar.Ve bir uzmana başvururlar.

Rahim perde sorunu da bu tetkikler sırasında ortaya çıkabilen ve kadın üreme sistemini olumsuz yönde etkileyebilen bir rahatsızlıktır.

Birçok kadının hakkında çok az şey bildiği rahimde perde nedir, neden olur? Tanısı ve tedavisi nasıldır? Gebe kalmaya engel olur mu, birlikte inceleyelim.

Doğuştan Gelen Rahim Anomalileri

Rahimde doğuştan olan anomalilerden birisi olan Müller anomalileri, embriyonik dönemde olan birleşmenin hiç olmaması ya da birleşme ve kaynaşmanın yetersiz olması durumundan kaynaklanan doğumsal anatomik bozuklukların tamamının adıdır. Müller anomalide kadın; çift rahim, çift serviks ya da çift vajina, nadiren de rahmin, vajinanın gelişmemesi,rahim duvarının kalınlaşması sorunları söz konusu olabilir. Doğuştan gelen rahim anomalilerinin birisi ise septat uterus, yani rahimde perde olması sorunudur. Kadınlarda rahim içinde veya vajinada bölmeler, perdeler olması gebelik oluşumunu da engelleyebiliyor.

Rahimde perde, en çok görülen rahim anomalilerinden birisi. Bakalım bu durum ne gibi sorunlara neden oluyor, nasıl tedavi ediliyor?Belirtisi var mıdır?Neden olur?

Rahimde perde nedir?

rahimde perde

Rahimde perde, bir diğer adıyla septum uterus, rahim içini yukarıdan aşağıya doğru bölen ve rahimi daraltan bir dokudur. Bağ ve kas hücrelerinden oluşur. Doğumsal bir bozukluktur, sonradan gelişmez.

Rahimde perde neden olur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi doğumsal bir problem olan rahim perdesi, bebeğin vajina ağzı ve rahmi anne karnında gelişip birleşmeye çalışırken oluşan bir sorun nedeniyle gelişir. Ancak bu sorunun neyden kaynaklandığı bilinmemektedir.

Rahimde perde kısırlık yapar mı?

Perdeli bölme, yeterince damar içermediğinden bebeğin rahimde yerleşmesi için uygun bir alan değildir, bebeğin rahimde tutunması güçleşir, bu da gebe kalmayı zorlaştırır, bebek bu perdeli bölmeye tutunsa bile yeterince beslenemez ve gebelik düşükle sonuçlanır. Bebeğin gelişimi için gerekli rahim içi boşluğu perde nedeni ile daralmış olduğundan tekrarlayan düşük ve erken doğum riski yüksektir

Rahimde perde varken gebelik oluşur mu?

Rahim perdesinin yarattığı en büyük sorun, gebeliğin oluşmasını engellemesidir. Bu perde, rahmi ikiye ayırdığı için bebeğin içerisinde gelişeceği bir alan oluşmasını engeller. Ayrıca bu bölge yeterince damar içermediği için bebek tutunamaz ve beslenmez. Bu yüzden gebelik sağlanamaz, sağlansa da çoğunlukla düşükle sonuçlanır.

Ayrıca gebelikte rahimde perde olması, erken doğuma da neden olabilir. Bu yüzden sen herhangi bir sorun hissetmesen de hamilelik kararı almadan önce muhakkak jinekolojik muayenelerden geçerek bir sorunun olup olmadığı tespit etmen gerekir.

Rahimde perde belirtileri nelerdir?

Rahimde perde, genelde herhangi bir belirti göstermez. Tesadüfen çekilen rahim filmi ile ya da pelvik muayene esnasında fark edilebilir. Ayrıca tekrarlayan düşükler ya da korunmasız ilişkiye rağmen hamilelik oluşmaması durumda yapılan muayenelerde rahimde perde sorunu ile karşılaşılabilir.

Rahimde perde ultrasonda belli olur mu?

Dikkatli bir vajinal ultrason ile tanı konabilirim tanıyı kolaylaştırır. Histerosalpingografi dediğimiz X ışınları ile rahim içi ve kanalları görüntüleme tekniği de tanıda kullanılabilir.

Rahimde perde olması nasıl teşhis edilir?

  • HSG filmi,
  • Ultrasonografi,
  • MR gibi yöntemlerle rahim perdesi teşhisi yapılabilir. Detaylıca yapılan bir vajinal ultrasonda perdeyi görme imkanı yüksektir.

Rahimde perde ameliyatı nasıl yapılır?

Rahimde perde tedavisinin tek yolu cerrahi müdahaledir. Genellikle histeroskopi yöntemi ile yapılan bu ameliyatta, rahim içine uzanan kameradan perdenin yeri bulunur ve kesilir. Bu yöntem ile yapılan ameliyatların ardından gebelik sağlanır, düşük ihtimali ortadan kalkar ve vajinal yolla doğum mümkün hale gelir. Ayrıca oldukça kolay bir ameliyattır. Kısa sürer ve hasta en fazla 1 gün sonra taburcu edilir.

Rahimde perde ameliyatının laparotomi ve rahmin alt kısmının kesilmesi yoluyla yapılan versiyonları da vardır. Ancak bu ameliyatlardan sonra oluşan gebelikte sezaryen yöntemiyle doğum yapılması gerekir.

Rahim perdesi ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Yöntem ne olursa olsun, rahim perde ameliyatı sonrası gebelik için bir süre beklenmesi gerekir. Bu süreye doktorun karar verecektir. Çünkü küçük bile olsa rahim bir işlemden geçecektir ve bir süre toparlanmasını beklemek gerekir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir