KADIN HASTALIKLAR

Rahim Duvarı Kalınlaşması (Endometrial Hiperplazi) Nedir?

Rahim duvarı kalınlaşması bazen ciddi bir sorunun habercisi olduğu gibi bazen de normal sayılabilir.Yazımızda rahim duvarı neden kalınlaşır tedavisi nedir nelere sebep olur bunları bulabilirsiniz.

Rahim duvarı kalınlaşması nedir?

Rahim (endometrium), kaslardan oluşan bir üreme organı.  Rahim içi duvarı, ortalama her 28 günde bir kez gerçekleşen âdet döngüsü süresince salınan hormonların etkisiyle olası bir gebeliğe hazırlık amacıyla bir miktar kalınlaşır. Gebeliğin oluşmadığı durumlarda farklılaşan hormon düzeylerine bağlı olarak rahim içi duvarı, pul pul dökülerek tekrar incelmeye başlar. Vajinal yoldan kanama olarak vücut dışına atılan bu dokunun normalden fazla kalınlaşması ise rahim duvarı kalınlaşması olarak tanımlanır.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri Nelerdir?

 • Normalden uzun süren âdet kanaması,
 • Eskiye kıyasla âdet kanaması miktarındaki artış,
 • Düzensiz âdet kanamaları,
 • Ağrılı geçen âdet dönemleri,
 • 2 âdet kanamasının 21 günden kısa aralıklarla gerçekleşmesi,
 • Âdet dönemleri arasında kanama ya da kahverengi lekelenmeler olması

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedenleri Nelerdir?

bahsettiğimiz gibi her yumurtlama döneminde düzensiz östrojen salgılanır ve rahim duvarı kalınlaşır. Bu kalınlaşmanın sebebi, eğer gebelik sağlanırsa embriyonun tutunmasını ve beslenmesini sağlamaktır. Ancak gebelik oluşmazsa kalınlaşan bu tabaka, progesteron hormonunun östrojenin salgılanmasını kontrol etmesiyle incelir ve adet kanıyla birlikte vücuttan çıkar. Bu her kadında meydana gelen ve normal bir durumdur.

Ancak bazı durumlarda östrojenin salgılanması engellenemez ve rahim duvarında kalınlaşma artar.

 • Şeker hastaları, – Polikistik over sendromu olanlar,
 • Östrojen gibi hormon içeren ilaçlar,
 • Menopoz,
 • Karaciğer hastalığı yaşayanlar,
 • Hormon kaynaklı tümörü olanlar,
 • Fazla kilolular,
 • Tiroit hastalığı olanlar, rahim duvarı kalınlaşması riski altındadır. Çünkü bu durumlarda östrojen hormonu kontrolsüz salgılanır.

Rahim duvarı kalınlaşması gebelik için engel mi?

Rahim duvarında kalınlaşma, zaten gebelikte meydana gelecek bir durum. Yani bazı durumlarda “Rahim duvarı kalınlaşması gebelik belirtisi mi?” sorusuna evet cevabı verebiliriz. Ama burada önemli olan duvarın ne kadar kalınlaştığı. Önce şunu söyleyelim “Rahim duvarı kalınlaşması kaç mm olmalıdır?” sorusuna net bir cevap veremeyiz. Çünkü kalınlık kişinin yaşına, fiziksel durumuna, hormon seviyelerine göre değişkenlik gösterir.

Eğer rahim duvarı kalınlığı beklenenden yüksekse hamilelik planından önce bazı hormon tedavileriyle durum kontrol altına alınır. Ardından gebelik için uygun ortam sağlanır.

Kimler Risk Altındadır?

Menopoz dönemine yakın olan ve düzensiz âdet gören kadınlar başta olmak üzere 35 yaş ve üzerindeki tüm kadınlarda farklı hastalıklara ya da hormonal düzenin bozulmasına bağlı olarak rahim duvarı kalınlaşması görülebilir. Genetik yatkınlığın da son derece etkili olduğu rahim duvarı kalınlaşması, erken yaşta âdet gören kişilerde de oluşabilir. Farklı nedenlerden dolayı uzun süre ile östrojen kullanımının, progesteron ile dengelenmediği durumlarda rahim duvarı kalınlaşması görülebilir. Uzun regl aralıkları olan, diyabet, obezite ve polikistik over sendromu gibi hastalıklara sahip olan kişiler de risk grubundadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

 1. […] Rahim Duvarı Kalınlaşması (Endometrial Hiperplazi) Nedir? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir