BEBEK SAĞLIĞI, ÇOCUK SAĞLIĞI

PARMAK EMMEYİ AŞMAK ÇOCUĞUM PARMAĞINI EMMEYİ BIRAKMIYOR ?

Parmak emmek anne karnında başlayan bebeğinizin kendini yatıştırması için bir reflekstir. Küçük bir bebeğin parmak emmesi normal karşılanırken 6 yaşında ki bir çocuğun parmağını emmesi arkadaşları veya sosyal çevresinde hoş karşılanmaz alay konusu olabilir.

Parmak emmeyi nasıl bıraktırabiliriz?

Parmak emmek bebeklik döneminde zararsız bir eylemdir .Hatta bebeğinizi sakinleştiriyorsa memeden sağlıklıdır.4 yaşına kadar kendisinin bırakmasını beklemelisiniz. Eğer ona 4 yaşından önce bırakması için telkinlerde bulunursanız ters tepebilir .Fakat 4 yaşından sonra da devam ederse diş yapısında ve konuşmasında sorunlara neden olur.

Çocuğunuza yardımcı olmak için parmak emme eylemini ne zaman yapıyor bunu gözlemlemenizi ve o zamanlarda ona onu rahatlatıcı başka etkinlikler sunmanızı tavsiye ediyoruz .Onlara elleriyle yapacak bir şey vermek veya gergin veya uykulu olduklarında kendilerini rahatlatmanın başka yollarını bulmalarına yardımcı olmak her zaman işe yarar. Emmeyi istemsizce yapıyorsa baş parmağına yara bandı veya gazı bez sarmak ona parmağını ağzına götürdüğünde ufak bir hatırlatma sağlayacaktır. Çocuğunuzu bu davranışı yaptığı için cezalandırmayın .Aksine parmağını emmediği zamanlarda ödül çizelgesi oluşturup ona ödüller sunabilirsiniz.

Parmak emme çocuğunuzda aniden başladıysa ve buna hırçınlıklar saç çekme ıssırma gibi davranışlar eklendiyse endileşelenmelisiniz. bir uzmandan destek almalısınız. Parmak emmeden dolayı konuşma güçlüğü yaşıyorsa ve ya diş problemleri oluştuysa bunu da bir hekimle görüşmelisiniz.

Sonuç olarak parmak emme doğal bir davranıştır .Bunun için endişelenmenize gerek yoktur. Fakat çocuğunuza ve size sıkıntı oluşturacak durumlar söz konusu ise yukardaki teknikleri uygulayabilirsiniz. Veya bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir