HAMİLELİK, HAMİLELİĞE ENGEL OLAN HERŞEY, KADIN HASTALIKLAR, SAĞLIK

Ölü Doğum Nedir ? Anne Karnında Kalbi Duran Bebek Belirtileri Nelerdir ?

Hamile olduğunuzu duyduğunuzdan beri içinizde ki korkulardan biri ölü doğum ile bebeğinizin karnınızda kaybetmenizdir. Onu kucağınıza alacağınız günü 4 gözle beklerken böyle bir durumla karşılaşmanız hem fiziksel hem duygusal açıdan başa çıkılması zor bir durumdur .Böyle bir durumla karşılaşan annelerimize sabırlar diliyoruz.

Daha önce bunları duyup kendi başımıza gelmemesi için dua etmişizdir.Bunu düşünmek bile zor gelse de eğer hamileyseniz düşük veya ölü doğum hakkında bilmeniz gerekenler var.Bilgi sahibi olduğunuz herşey günün birinde lazım olabilir.

Anne Karnında Bebeğin Ölmesinin Sebepleri

Bebeğin anne karnında ölmesi düşük veya ölü doğumdur.Ölü doğum bebeğin 20. hafta ve ya daha sonrasında yaşamsal fonksiyonlar göstermeden doğmasıdır.20. haftadan önce olan doğumlar düşük olarak nitelendirilir.

Peki bebekler neden ölü doğarlar ?

Bebeğin, anne rahminde ölmesine yönelik olarak çok sayıda neden bulunmaktadır. Bu nedenler arasında plasentanın işlevi, genetik faktörler, annenin sağlığı, yaş ve hayat tarzı ve enfeksiyon gibi etkenler yer almaktadır.

Plasentanın düzgün çalışmaması sonucunda ölü doğumlar yaşanabilir .Bunun neden olduğu henüz bilinmemekle birlikte bilinen tek şeyin anne ve bebeği bağlayan kan damarların sıkıştığı yönünde bilgiler mevcuttur.

Genetik olarak veya kromozom sorunlarından dolayı ölü doğum olabilir.Bu durumda bebeğin organları yeteri kadar gelişmez bundan dolayı ölü doğum gerçekleşir.

Gebelik rahatsızlıklarından biri olan preeklampsi de plasenta yoluyla bebeğe ulaşan kan akışını azaltabilmektedir.

Annede görülen diyabet ,grup B streptokok, listeriozis ya da toksoplazma gibi enfeksiyonlar da bebeğin anne karnında ölmesine neden olabilir.

Anennin yaşının ileri olmasında ise bebeğin 41. haftada bile ölü doğması olabilecek sorunlardandır.Bu nedenle ileri yaş gebeliklerde 39. haftalarda doğum yaptırılır.

Obezite, çok miktarda alkol tüketme ve sigara içme gibi faktörler de ölü doğum riskini arttırabilmektedir. Sigara, bebeğe plasenta yolu ile giden oksijen miktarını azaltarak gelişimi kısıtlayabilmektedir. Ayrıca gebeliğin son zamanlarında sırt üstü yatılması da riski yükseltebilmektedir.

Bebek Anne Karnında Ölürse Ne Yapılmalıdır ?

Bebeğin anne karnında kaybedilmesi durumda anne adayı derhal doğuma alınmalıdır.Anneler için kararını vermek zor bir durum olsada annenin sağlığı açısından hemen doğum yapmalıdır.Ve ölüm doğum yapan anne adayının doktor tavsiyelerine uyup pskolojik olarak destek alması gereklidir.

Anne karnında bebeğin öldüğü nasıl anlaşılır?

Bazen hiç bir belirti göstermezken bazen ise kramp,vajinal kanama,ağrı gibi belirtiler olmaktadır.

Bebeğin hareket etmemesi de bir belirtidir.

Gebeliğin 26 ila 28. haftalarına ulaştığınız zaman bebeğinizin günde kaç kez tekmelediğini saymaya başlayabilirsiniz. Tüm bebekler birbirinden farklıdır, bu nedenle bebeğinizin normalde günde kaç kez hareket ettiğini belirlemeniz faydalı olacaktır.

Bunun için yan olarak uzanın ve tekmeleri, taklaları ve hatta çırpınmaları sayın. Bebeğinizin, 10 kez hareket etmesi için gereken süreyi not alın. Bunu her gün aynı saatte tekrarlayın.

Eğer bebeğiniz normalden az veya hiç hareket etmiyorsa doktorunuzu arayın.

Ölü Doğum Sonrası Gebelik

Ölü doğum veya düşükten sonra gebe kalmak anne adayı açısından risk oluşturabilir.Erken doğum riski,tekrar düşük yapma ve ya preeklampsi riskini arttırır. arttırır.üst üste kısa aralıklarla gebe kalmak, hem anne hem de bebek açısından zararlı olabilmektedir. Bu nedenle tekrar gebe kalmayı denemeden önce kadının kendisine zaman tanıması hem fiziksel hem de zihinsel açıdan önemlidir. 

Düşük ve ölü doğum arasındaki fark nedir?

Bebeğin, anne karnında 20. haftadan sonra kaybedilmesi ölü doğum iken 20. haftadan önce kaybedilmesi ise düşük olmaktadır.

Düşükte yaşanan belirtiler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Hafif başlayan ve sonra ağırlaşan kanama
  • Şiddetli kramplar
  • Karın ağrısı
  • Kötüleşen ya da şiddetli olan sırt ağrısı
  • Yukarıdaki belirtilere ek olarak yüksek ateş
  • Kilo kaybı
  • Beyaz-pembe renkte mukus
  • Kasılmalar
  • Vajinadan kan pıhtısına benzer doku gelmesi
  • Gebelik belirtilerinin azalması

Yukarıdaki belirtileri yaşamanız durumunda bir an önce doktorunuza haber vermelisiniz. Doktorunuz, ne yapmanız gerektiği konusunda sizi yönlendirecektir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir