MONTESORİ OYUNLARI

Montessori Eğitimi Nedir?

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Ninni-Perisi-Maria-Montessori-2-600x800-1.jpg
MARİA MONTESSORİ

Montessori Eğitiminin mimarı Maria Montessori 1870 yılında bir İtalyan kasabası olan ;Chiaravalle’de doğdu. On iki yaşındayken ailesi Roma’ya taşındı. Kendi isteği üzerine erkeklerin devam ettiği bir teknik okula gitti. Bu okulda okurken biyoloji onun tutkusu haline geldi. Maria bu tutku nedeniyle tıp okumaya karar verdi ve birçok zorluğun üstesinden gelerek 1896’da İtalya’nın ilk kadın doktoru oldu.

Maria Montessori mezuniyeti ertesinde psikiyatri kliniğinde çalışmaya başladı ve zihinsel özürlü çocukların eğitimiyle ilgilendi. Eğitimin bu çocuklar üzerinde etkisini inceleme fırsatı buldu. Montessori tamamen boş bir odada, tutunabilecekleri herhangi bir şeyin bulunmadığı bir çevrede, zihinsel engelli çocukların yerdeki ekmek kırıntılarını sıraya dizerken sakinleştiğini gördü. Sıra dışı bir gözlem ve değerlendirme yeteneğine sahip olan Montessori bu olayı kimsenin düşünmediği gibi anlamlandırdı. Ona göre çocuklar çevrelerini öğrenmeye yönelik içgüdüsel bir arzu taşıyorlardı. Maria Montessori bu çocuklarla çalışmaya başladı ve onları ulusal bir sınava hazırladı. Bu sınavda zihinsel engelli çocuklar yaşıtlarıyla aynı ölçüde başarı gösterdi. Bu sonuç Montessori’nin tüm Avrupa’da tanınmasını sağladı.

1901 yılında Maria Montessori tekrar üniversiteye dönerek psikoloji ve felsefe okumaya başladı. 1904’te Roma Üniversitesi’nden antropoloji profesörü oldu.

Psikiyatri kliniğinde yaptığı gözlemler ve üniversite çalışmaları Montessori’nin zihninde yeni bir çocuk anlayışı şekillendirmeye başlamıştı. Bu anlayış çağının çok ötesinde bir ön görüye sahipti.

Roma’nın San Lorenzo mahallesinde 1906’da 60 çocuğun anne babaları işteyken bakılması amaçlı kurulan okulda çalışmayı kabul etmesinin tek nedeni geliştirmekte olduğu eğitim yönteminin etkisini birebir gözlemleme arzusuydu. Bu uğurda tıbbi çalışmalarını ve üniversitedeki geleceğini terk ediyordu. 1906 yılında Çocukların Yuvası’nın (Casa dei Bambini) açılışında küçük bir tören düzenlendi. Bu törende Maria Montessori yanındaki arkadaşına şöyle söylemekteydi “Bugün bu okulun açılışı pek fazla insanın ilgisini çekmiyor ama yakın zamanda çok kişinin ilgisi bu küçük okulda olacak.” Maria Montessori haklı çıktı çünkü dünyanın pek çok yerinden ziyaretçiler bu okulu görmeye geldiler.

Maria Montessori Amerika Birleşik Devletlerini ilk kez 1913’te ziyaret etti. Aynı yıl Alexander Graham Bell ve eşi Mabel, Montessori Eğitim Derneğini Washington’daki evlerinde kurdular. Montessori Yöntemini destekleyen diğer önemli kişiler arasında Thomas Alva Edison ve Helen Keller da vardı.

MONTESSORİ EĞİTİMİ NEDİR ?

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı montessori.jpg

Montessori eğitimi, Maria Montessori’nin geliştirdiği, erken çocukluktan ergenlik dönemine kadar, çocuğun ihtiyaçlarını ve özelliklerini göz önünde bulundurup onu anlayarak, her çocuğun farklı ihtiyaçları, farklı öğrenme hızı ve farklı bir mizacı olduğunu kabul etmeyi temel alan bir eğitim yaklaşımıdır. Montessori eğitiminin amacı, her çocuğun yeteneklerinin farkında olup bu yetenekleri geliştirmek, kendi kendine yetebilen bir birey olmasını sağlamak ve öğrenmeyi en üst seviyeye çıkarmaktır. Montessori yaklaşımı çocuk merkezlidir, çocuğun bireyselliğine saygı duyulur ve çocuğa yaşına uygun mümkün olduğu kadar seçme şansı ve sorumluluk verilir. Düzen ve öz disiplin sağlanarak çocuğun kendi potansiyelini gerçekleştirebileceği özgür bir alan yaratmak ve çocuğun hata yapmasına, bu hataları kendi düzeltmesine, araştırmasına ve denemesine olanak sağlamak montessori yönteminin temelidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir