HAMİLELİK, SAĞLIK

KORONA SÜRECİNDE HAMİLELİK

Korona sürecinde hamilelik yaşayan neler yapmalıdır ?

Hamile olduğunuz için kaygı düzeyiniz zaten en üst seviyedeyken Korona virüs salgını her insan gibi sizi de daha fazla etkiledi. Çünkü birçok şeyin belirsiz olduğu bu düzende hamile olup kendinizi daha fazla sakınmanız gerektiğini düşünüyorsunuz.Bu günler sizi zorluyor olabilir.Fakat bunların hepsinin geçici olduğunu ve doğal bir süreç olduğunu bilmelisiniz…

Elde edilen bilgilere göre henüz hamileyken korona olup ölen anne adayı yok. Korona virüs herkesi etkilediği kadar sizi etkiliyor .Fazlası yok. Fakat tedbirli olmakta her zaman fayda vardır. En önemli soru ise şu virüs anneden fetüse geçer mi ??? Veya anneden yenidoğana bulaşır mı ? Bununla ilgili kesin bir bilgi yok. Araştırmalar hala devam etmekte .Tedbiri elde tutmak lazım .

Peki Koronadan korunmak için neler yapabiliriz?

  • Evinizi sık sık havalandırın.
  • 2 metre kuralına uyun
  • kalabalık ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında çok fazla bulunmayın.
  • hasta veya hastalık şüphesi bulunan insanlardan uzak durun.
  • Elinizi yüzünüze, ağzına, burnunuza götürmeyin. Öksürüp hapşırırsanız bunu bir kâğıt mendile yapın ve mendili hemen atın. Etrafta mendil yoksa dirseğinizin içine öksürün. Bu şekilde virüs elinize bulaşmaz.
  • Kendinize ait havlunuz, tabağınız, bardağınız, vs. olsun. Sosyal mesafeyi masada korumak mümkün değilse, aynı anda yemek yemek yerine sırayla yemek yiyebilirsiniz.
  • Tabii burada makul olmak ve işin boyutlarını takıntıya vardırmamak önemli.

Ayrıca bu kuralları eşinizin de okumasında fayda var!

Anne sütünden bebeğe virüs bulaşır mı ?

Korona virüsü taşıyan annelerle ilgili sınırlı sayıda çalışma var. Bu çalışmalarda, anne sütünde virüs bulunmamış. Ancak virüs taşıyan annelerin, anne sütüyle bebeğe virüs bulaştırıp bulaştırmadığı bilinmiyor. 

Anne sütü bebekler için en iyi besin kaynağı ancak şu anda korona virüsü bağlamında fazla bilgi yok. Emzirmeye başlamak ya da devam edip etmemek konusunda doktorunuzla birlikte karar vermeniz en doğrusu.

Korona belirtilerini taşıyorsanız ve emzirmeye uygun olduğunuza karar verildiyse ne yapabilirsiniz?

mzirme sırasında ya da bebeğinizin yanında maske takın. Bebeğinizle temas öncesinde ya da sonrasında ellerinizi kuralına göre yıkayın.

Evdeki yüzeyleri düzenli olarak temizleyin ve dezenfekte edin.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir