BEBEK SAĞLIĞI, ÇOCUK SAĞLIĞI

İSİLİK NEDİR ? NEDEN OLUŞUR ? NASIL GEÇER ?

isilik

İsilik Nedir?

İsilik ter bezlerinin sıcaktan tıkanması sonucunda ortaya çıkan döküntülerdir. Sıcak aylarda bebeklerde çok fazla karşılaşılır. Hafif isilik küçük ve patlayan su toplaması şeklinde görülürken ağır formunda ise kırmızı kaşıntılı su toplayan lezyonlar şeklinde karşımıza çıkar. Bazen karıncalanma ve kaşıntı hissi bile oluşabilir. Bebeklerde isilik eğer uygun önlemler alınmaz ve tedavi edilmez ise kaşıntı ile birlikte cilt enfeksiyonu ve kabuklanma gelişebilir. Bunun tedavisi ise daha zordur.

İsilik hemen her yaşta görülebilir. Özellikle bebeklerin ter bezlerinin kolay tıkanmasından dolayı bebeklerde daha çok rastlanır. Vücudun çok terleyen baş, boyun ve deri kıvrımlarının olduğu bölgelerde daha sık görülür. Altı bezlenen ufak bebeklerde isilik, bel ve göbek çevresinde sık rastlanır. Normalde isilik bebeklere zarar vermez ama kaşıntı yapıp rahatsız edebilir. Ayrıca bebeğinizin isilik olması onun aşırı ısındığının bir göstergesidir. Bu nedenle sıcak çarpması açısından dikkat edilmesi gerekir. Pamuklu kıyafetler tercih edilip bebek çok sıkı giydirilmemelidir. Terlemek isteyen vücut tıkanıklıktan dolayı terleme yapamaz v isilik olur. Bu durumlarda bebeklerde huzursuzluk gözlenebilir.

Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer?

  1. İsiliği önlemek için bebeğinizi onun vücut ısısına uygun ortamlarda tutun çok sıcak ortamda ona gelmeyecek şekilde fan veya klima çalıştırılabilir.
  2. Eğer bebeğiniz için bir kanguru kullanıyorsanız ara verin. Çünkü kanguru çok terleme yaptırabilir.
  3. Bebeğinize ince ve dar olmayan rahat giysiler giydirin. Özellikle pamuklu teri emen kıyafetler tercih edin, sentetik naylon karışımı ürünler kesinlikle kullanmayın. Bu gibi kıyafetler isilik yapar.
  4. Her gün hatta gün içerisinde 1-2 kez sabun kullanmadan sadece ılık su ile bebeğinizi yıkayın. Hatta minik bir şişme havuz içinde bir süre oyuncakları ile oynamasına müsaade edin.
  5. Tatildeyseniz sık sık denize girmesini sağlayıp, duş aldırın.
  6. Deri kıvrımlarının olduğu bölgeleri boyun altı, kasıklar vb. çok terlemesi nedeniyle sık sık serin su ile yıkayın ve iyice kurulayın. Islak ve nemli kaldığı zaman mantar oluşabilir.
  7. Pudra, derideki gözenekleri tıkayarak daha fazla isiliği şiddetlendirdiğinden dolayı kullanılması önerilmez. Bebek yağı ve yoğun nemlendiricileri kesinlikle kullanmayın. İsiliğe davet çıkarmış olursunuz
  8. Gün içinde kıyafetlerini ve hatta bezini çıkarıp serinlemesini sağlayın, bezini sık sık değiştirin.
  9. Terlediği zaman pamuklu bir havlu ile tahriş etmeden terini silmeye çalışın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir