İLK ÜÇ AYLIK DÖNEM (1.TRİMESTER)

1.trimester ilk üç aylık döneminizi kapsar.Hamileliğinizi öğrendiğiniz ilk şoku atlattığınız dönemdir bu dönem ..Planlar yapmaya başlarsınız,İsim düşünürsünüz,yatak odası nasıl alsam planlarınız vardır 🙂 Her anne baba da olduğu gibi …Peki bu üç aylık dönemde neler olur ?

DEVAMINI OKU

2. ÜÇ AYLIK DÖNEM 2.Trimester

Sizi tebrik ederiz..2.trimestera girdiniz.Bu dönem hamileliğin balayı olarak adlandırılır.Çünkü başlangıçtaki rahatsızlıklarınız ve bulantılarınız azalmıştır.Sizin için böyle olmasa bile en azından düşük riski azaldığı için biraz daha rahatlayabilirsiniz.

DEVAMINI OKU

11-14. Hafta İkili Tarama Testi Nedir? Gerekli Midir?

Ultrasonografi ses dalgalarıyla çalışan bir görüntüleme yöntemidir .Anne karnındaki bebeğin değerlendirilmesinin yapılması için gerekli bir yöntemdir

DEVAMINI OKU

HAMİLELİKTE MERAK EDİLEN 10 SORU

Hamilelik belirtileri nelerdir?
Gebelik kesesi kaçıncı hafta görülür?
Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?
Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?
Hamilelikte sağlıklı bir anne adayı kaç kilo almalıdır?
Bulantılara karşı ne yapılmalı?
Hamilelikte B12 ve folik asit desteği neden önemlidir?
Bebek dış dünyayı ne zaman duymaya başlar?
Kramp ve ağrılara karşı ne yapılır?
İkili test neden önemlidir ve ne zaman yapılır?

DEVAMINI OKU

Gebelik Zehirlenmesi (PREEKLAMPSİ)

Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi), sadece gebeliğe bağlı ortaya çıkan, doğumdan kısa bir süre sonra düzelen ve nedeni tam olarak bilinemeyen bir hastalık. İdrarda protein kaybı ile başlayan gebelik zehirlenmesi, normalde damarların içinde bulunması gereken sıvının, damar dışına çıkmasıyla, eller ve bacakların şişmesine yol açar. Devamında anne adayının tansiyon seviyesi zamanla yükselmeye başlar. Bu durumda gebelikte en sık rastlanılan problem olan hipertansiyon da görülebilir. Hipertansiyon tüm gebeliklerin yüzde 12-15’inde görülür ve bunun da yaklaşık yüzde 70’indeki neden preeklampsidir.

DEVAMINI OKU

YERLEŞME KANAMASI NEDİR ?

Hamilelikte halk arasında söylenen İmplantasyon kanaması yani yerleşme kanaması çoğu zaman adet kanaması ile karıştırılır. Her gebelikte görülmeyeceği gibi her kanama da gebelik belirtisi değildir. Halk arasında ‘üstüne görme’ ‘yerleşme kanaması’ olarak da bilinen bu kanama yazımızın devamında sizlerle..

DEVAMINI OKU

HAMİLELİKTE ÇATLAK OLUŞUMU ? ÇATLAK OLUŞUMUNU ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILIR ?

Hamilelikte hormonlardan ve kilo almaktan dolayı vücutta olan bir çok değişiklikle beraber anne adayların en çok korktuğu çatlak oluşumun engellemek en çok merak edilen konular arasında..Peki bu çatlaklar neden oluşur ?

DEVAMINI OKU

KORONA SÜRECİNDE HAMİLELİK

Hamile olduğunuz için kaygı düzeyiniz zaten en üst seviyedeyken Korona virüs salgını her insan gibi sizi de daha fazla etkiledi. Çünkü birçok şeyin belirsiz olduğu bu düzende hamile olup kendinizi daha fazla sakınmanız gerektiğini düşünüyorsunuz.Bu günler sizi zorluyor olabilir.Fakat bunların hepsinin geçici olduğunu ve doğal bir süreç olduğunu bilmelisiniz…

DEVAMINI OKU

HAMİLELİKTE REFLÜ NEDEN OLUR ?

Hamilelikte en çok karşılaşılan sorunlardan biri de gaströzofagel reflüdür. Hamileliğin ilk dönemlerinde yaşanılan sabah bulantıları gününüzü mahvediyor. Fakat reflünün etkisi doktorunuza danışarak azaltılabilir.

DEVAMINI OKU

RAHİM DUVARI KALINLAŞMASI (Endometrial Hiperplazi) Nedir?

Rahim duvarı kalınlaşması bazen ciddi bir sorunun habercisi olduğu gibi bazen de normal sayılabilir.Yazımızda rahim duvarı neden kalınlaşır tedavisi nedir nelere sebep olur bunları bulabilirsiniz.

DEVAMINI OKU

VAJİNİT NEDİR ?

Vajinit, vajinal mukozanın iltihabı (enflamasyonu) ve jinekologlara en sık başvuru sebebi olan hastalıklardan birisidir. Vajinit, ergenlik çağındaki kadınların %90’unu etkilemekte ve olguların %30’unda ise iki veya daha fazla enfeksiyon beraber seyretmektedir.Yaz aylarında daha sık görülmekle beraber deniz ve havuz da vajiniti tetikliyor.Sık idrara çıkmalarınız ve kasık ağrılarınız varsa dikkat!!

DEVAMINI OKU

DIŞ GEBELİK NEDİR ?

Döllenen yumurta uterusun (rahim) dışındaki bir yere bağlandığında dış gebelik oluşur. Hemen hemen tüm dış gebelikler fallop tüpünde meydana gelir ve bu nedenle bazen tubal gebelik olarak adlandırılır. Fallop tüpleri büyüyen bir embriyo tutmak için tasarlanmamıştır; Böylece, bir tubal gebelikte döllenmiş yumurta düzgün gelişemez ve tedavi edilmelidir. 50 gebeliğin 1’inde dış gebelik olur.

DEVAMINI OKU

POLİKİSTİK OVER SENDROMU NEDİR?

Polikistik Over Sendromu (PKOS)”, kadınlardaki doğurganlığı olumsuz etkileyen ve pek çok farklı hastalığın oluşumuna da zemin hazırlayan bir kadın hastalığı ve aynı zamanda bir endokrin hastalıktır.

DEVAMINI OKU

LOHUSALIK SENDROMU

Bebeğiniz dünyaya gözlerini açtı anne oldunuz tebrikler. Fakat o da ne ?Bir sorun var hatta bir değil birden çok .Peki bunun sebebi olan lohusalık sendromu nedir ? Gelin birlikte bakalım..
Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra ilk haftalık dönemde lohusalık sendromu yaşayabilirsiniz.Bu çok normaldir.Fakat aşırıya kaçıyorsa o zaman bir uzmanla görüşmeniz gerekmektedir. 

DEVAMINI OKU

GEBELİKTE ANEMİ

Gebelikte vücutta meydana gelen değişimlere bir örnekte bebeğin anneden beslenerek vücudundaki demir ve mineralleri almasıdır.Bebeğiniz sizden beslenir.İki canlısınız diye boşa demiyorlar 🙂 O sizden beslendikçe sizin deponuz azalacaktır.Bu yüzden vücudunuzda eksilen mineral ve demiri dışarıdan yiyeceklerle tamamlamanız gerekir aksi halde : Anemi olabilirsiniz…

DEVAMINI OKU

ANNE KARNINDA KALBİ DURAN BEBEK BELİRTİLERİ

Hamile olduğunuzu duyduğunuzdan beri içinizde ki korkulardan biri bebeğinizin karnınızda kaybetmenizdir. Onu kucağınıza alacağınız günü 4 gözle beklerken böyle bir durumla karşılaşmanız hem fiziksel hem duygusal açıdan başa çıkılması zor bir durumdur .Böyle bir durumla karşılaşan annelerimize sabırlar diliyoruz.

DEVAMINI OKU

Mastit nedir ?

Mastit emziren annelerin en çok korktuğu durumlardan biridir.Emziren annelerde en sık doğum sonrası 1. haftada olmak üzere memede iltihap (mastit) gelişebiliyor. Meme başındaki çatlaklar, yaralar, kabuklanma ve kötü hijyen meme başında mikrop üremesine yol açıyor.

DEVAMINI OKU

Hamilelikte Yapılan Şeker Yüklemesi

Hamilelikte şeker yüklemesi yapmanın nedenleri sadece gebelikte ortaya çıkan gebelik şekeridir.Gebelik şekeri hamilelerin %10’unda görülür.Anne ve bebek için bazı riskleri vardır.Bu nedenle 24-28 haftaları arasında şeker yüklemesi yapılır.

Devamını oku