HAMİLELİK

HAMİLELİKTE REFLÜ NEDEN OLUR ? TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

hamilelikte reflü

Hamilelikte en çok karşılaşılan sorunlardan biri de gaströzofagel reflüdür. Hamileliğin ilk dönemlerinde yaşanılan sabah bulantıları gününüzü mahvediyor. Fakat reflünün etkisi doktorunuza danışarak azaltılabilir.

Reflü hastalığı ,olaran bilinen durum  asit başta olmak üzere mide içeriğinin yemek borusunu kaçması sonucunda göğüs kemiği arkasında yukarı yükselen yanma ve/veya ağıza acı ekşi su,yemeklerin gelmesi olarak tanımlanır.. Gebelik dışında bu sikayeti olmayan yanlızca gebelikte ortaya çıkan bu hastalığa “Gebelik Reflüsü” denilmektedir.

REFLÜ’nün kelime anlamı geri kaçıştır.rahim boyutları arttığından mideye baskı yapar.Bundan dolayı reflü olma riski artar. Bunun sonucunda yiyecekler ve mide asidi yemek  borusuna ve boğaza kadar geri gelmeye başlar. Bebeğinin büyüyerek mideye bası yapması da bu durumu kolaylaştırır.Reflü tanısı gebe hastalarda semptomlar ile konur. 

Hamilelikte Reflünün önüne nasıl geçilir?

Reflü tedavisinde en önemlisi diyettir. Diyetiniz protein ağırlıklı yapılır. Yağ içeriği ise azaltılır. Az az sık sık yemek yemek burada da önümüze çıkıyor. Günlük 2 2.5 litre sıvı alımı yapılmalıdır. Çok sıcak ve çok soğuk olmamalıdır.Mide asidinin uyarılmasını önlemek için acılı baharatlar, domates, portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi turunçgiller ve onların suları, karbonatlı içecekler (gazoz, kola vs.) ile kahve, koyu çay tüketiminden kaçınmak gerekir. Çikolata, çiğ soğan, sarmısak ve nane yine reflüye neden olabilecek gıdalardandır.

Yağda kızartmalar, yağlı etler, mayonez ve soslar, kaymak, krema gibi aşırı yağlı yiyecekler ile yağda kızartmalar, açma, poğaça, yağlı börekler reflü şikayetlerini arttırır. Bazen simitin susamları bile şikayetleri tetikleyebilir. Süt, yoğurt ve peynirin yağsız veya az yağlı olanları kullanılmalıdır. Baklava, şöbiyet gibi ağır tatlılar kısıtlanmalı yerine sütlü tatlılar veya meyve ile yapılmış tatlılar tercih edilmelidir.

Hepsinin özeti ise…

  1. Miktarı az ve sık yemek yenmeli .3 ana 6 ara öğün şekilinde olmalıdır
  2. Baharatlı ,aşırı yağlı ,kızartılmış yemek yemeyin.sebzeleri çiğ tüketmeyin
  3. Aşırı kilo alımından kaçının
  4. Sigara ve alkoldan uzak durun
  5. Yavaş yemek yenmeli
  6. Sıkı giysilerden ve çamaşırlardan kaçının
  7. Gece yatmadan 2 öncesinde sonra yemek yemeyin
  8. Aşırı sıcak besinlerden kaçının
  9. Gün içinde almanız gereken 8-10 bardak sıvıyı yemekle beraber almayın 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir