HAMİLELİK

HAMİLELİKTE MERAK EDİLEN 10 SORU

Hamilelikte merak edilen 10 soruyu sizler için yanıtladık

  • Hamilelik belirtileri nelerdir?
  • Gebelik kesesi kaçıncı hafta görülür?
  • Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?
  • Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?
  • Hamilelikte sağlıklı bir anne adayı kaç kilo almalıdır?
  • Bulantılara karşı ne yapılmalı?
  • Hamilelikte B12 ve folik asit desteği neden önemlidir?
  • Bebek dış dünyayı ne zaman duymaya başlar?
  • Kramp ve ağrılara karşı ne yapılır?
  • İkili test neden önemlidir ve ne zaman yapılır?

Hamilelik Belirtileri

Adet gecikmesi gebelik belirtisinin ilkidir. Ancak her adet gecikmesi hamilelik belirtisi değildir. Çeşitli kadın hastalıkları sebebiyle de görülebilir.

Göğüs uçları ve göğüs ağrısı gebelikten kaynaklanan hormon değişiklikleri sebebiyle görülebilir. Göğüs ağrısı da adet belirtilerinden biri olduğundan kesin gebelik belirtisi olabilmek için yeterli değildir.

Kanama ya da akıntı döllenmeden sonra embriyo rahme yerleşirken vajinal kanama yaşanabilir. Regl kanamasından farklıdır. Kanama durumlarında kontrol amaçlı doktora görünülmelidir.

Halsizlik vücutta yaşanan hormonal değişikliklerinden dolayı uyku isteği ile birlikte baş gösterebilmektedir. Gebelik sürecinin ilk 4 ayında halsizlik ve uyku durumları sıklıkla yaşanmaktadır.

Baş dönmesi erken hamilelik belirtileri arasında en çok görülen durumlardandır.

Mide bulantısı ve kusma döllenme sürecinin hemen ardında erken dönemde karşılaşılan durumlardandır. Kimi kadınlarda ilk haftalarda karşılaşılırken kimilerinde ise 7. Haftadan sonra yaşanılır.

Sık idrara çıkma yine döllenme sürecinin ardından hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır. İlk bir ayda yaşanan bu süreç hamilelik belirtilerinden en net olanlarından bir tanesidir.

Koku hassasiyeti, hormon salgısının artması eskiden sevilen kokuların artık tiksindirici gelmesine sebep olabilmektedir.

Kese kaçıncı haftada görülür?

Gebelik kesesi hamilelik süresi boyunca bebeğin geliştiği yerdir ve içi amniyon sıvısı ile doludur. Yapı itibari ile yuvarlak olup etrafı rahim içi tabakası ile çevrilidir.

Ultrasonda gebelik kesesi gebeliğin 5. Ve 6. Haftasında görünür. Gebelik kesesi bebeğe dair ultrasonda ilk görünen yapıdır. En erken kanda beta hCG değeri 1000-3000 IU/mL düzeyine ulaştığında görülebilir.

Kan testinde hamile olduğu söylenen anne adayının ilk doktor muayenesinde gebelik kesesi görünmeyebilir. Bunun ilk nedeni ultrason ya karından ya da erken dönemde yapılmasıdır. Gebelik 3-3.5 haftalık ise kese görünmeyebilir.

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?

Anne adayları için bebeklerinin kalp atışlarını duymak heyecan vericidir. Bu anı yaşayabilmek için büyük özlem duyarlar. Gebelik döneminin 10 ve 12. Haftasında bebeğin   kalp atışları duyulabilir. Ancak 6. Haftasında renkli doppler ile de dinlenebilmektedir. Hamileliğin 5. Haftasında bebeğin kalp atışları duyabilmek için transvajinal ultrason yapılması gerekmektedir. Bu yöntem riskli hamileliklerde uygulanabilir. Gebeliğin 20. Haftasına gelindiğinde ise steteskop ile bebeğin kalp atışlarını duymak mümkün olmaktadır. J

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Erken gebelik haftasında cinsiyet belirlenmesi, bakılan ultrasonografi cihazının gelişmişliği ile de ilgilidir. Yaklaşık 13-16. Haftada cinsiyet görülebilir. Özellikle erkek bebekler erken tanınabilir. Ancak erken gebelik haftasında genital bölgede kordonun izlenmesinin yanıltıcı olabileceğini belirten uzmanlar, kız bebeklerin tespitinin bu nedenle daha geç olduğunu vurguluyor. Gebeliğin ilk 12 haftası içinde bebeğin cinsiyetinin anlaşılması çok mümkün değildir. Bebeğin cinsiyeti hamileliğin 16. Haftasından sonra özellikle 20. Haftadan sonra kesin olarak belirlenmesi mümkündür.

Sağlıklı bir anne adayı gebelikte ne kadar kilo almalıdır?

Tüm hamilelik süresince anne adayı ortalama 11-14 kilo alması normal kabul edilir. Hamileliğin başında zayıf olan anneler biraz daha fazla kilo alabilirler. Hamileliğin başında aşırı kilolu olan annelere ise fazla kilo almaları önerilmez. Genellikle 7-8 kilo almaları yeterli kabul edilir.

Gebelikte alınan kiloların;3-4 kilosu bebek, 700 gr-1 kilosu plasenta yani bebeğin eşidir. 1 kilo ya da rahmin büyümesine bağlı olarak 1,5 -1,8 kilo annenin artan kan miktarıdır. 1 kilo büyüyen göğüslerdir. 1-2 kilo da annede su depolamasından kaynaklanır. Geriye kalanı yağdır.

Hamilelik süresince, iki can taşıyorum iki kişilik yemeliyim mantığı doğru değildir. Aşırı kilo alınmasına sebep olabilir ve bu da zararlıdır. Unutulmamalıdır ki, normal sınırlarda kilo alan bir annenin hem gebeliği daha sağlıklı geçecek hem de doğum normal, daha kolay ve risksiz olacaktır. Tabi ki doğumdan sonra normal kilosuna dönmesi de daha kolay olacaktır.

Gebelik bulantılarına karşı ne yapılmalı?

Mide bulantısı şikayetleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kimi çok şiddetli mide bulantısı yaşarken kiminde daha az ya da hiç olmayabilir. Genellikle gebeliğin 6. Haftası itibari ile başlayan mide bulantılarını kontrol altında tutabilmek için çay ve kahve tüketimine ara verilmelidir. Keskin kokular ve yemek kokuları mide bulantılarını tetikleyeblir. Bulunan ortamların sık havalandırılması, sabahları yataktan yavaş hareketlerle kalkılması ve tuzlu kraker tüketimi bulantının giderilmesine yardımcı olacaktır. Yağlı ve hazımı zor yiyeceklerden uzak durulmalı ve mide boş bırakılmamaya çalışılmalıdır.

Gebelikte B12 ve folik asit desteği neden önemlidir?

Hamilelikte B12 alımı çok önemlidir. Hücre gelişimini destekleyen B12, beyin ve ana organların işlevleri için gereklidir. Üstelik B12 vitamini hariç, diğer suda eriyen vitaminlerin hiç birinin vücutta depolanmadığı, B12’nin ise vitamin alımını durdurduktan sonra bir yıldan uzun süre yetecek kadar depolanabildiği unutulmamalıdır. Folik asit (B9 vitamini) alımı ise gebelikten 3 ay önce başlanmalı ve gebeliğin 12. haftasına kadar kullanılmalıdır. Bebeğin beyin ve sinir sisteminin gelişimi açısından folik asit önemlidir.

Bebek dış dünyayı ne zaman duymaya başlar?

Yaklaşık olarak 18. Haftada dış kulaklar oluşmuş ve bebeğiniz dış sesleri duymaya başlamıştır. Seslere yaklaşık olarak 25. Gebelik haftasında tepki vermeye başlar. Bebeğin hareketlerinin yeni yeni hissedilmeye başladığı bu haftalarda onunla iletişim halinde olmak önemlidir. Bebeğinizle konuşmanız ve müzik dinletmeniz faydalı olabilir.

Gebelikte kramp ve ağrılara karşı ne yapılmalı?

Gebelik döneminde sık görülen şikayetlerden biri olan bacak krampları 24. Haftadan itibaren başlar ve gebelik haftası ilerledikçe kramplar sıklaşır. Bu krampları en aza indirgemek için

Kalsiyum bakımından zengin gıdalarla beslenmeye dikkat edin, örneğin günde en az 2 bardak süt, bir kase yoğurt ve bol peynir yenilebilir.

Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapın

Uzun süre boyunca ayakta kalmaktan, oturmaktan veya yürümekten kaçının.

Dinlenirken ayaklarınızı yüksekte tutun, varisiniz varsa varis çorabı giymeyi ihmal etmeyin.

Oturduğunuz sırada ayak bileklerinizi dairesel minik minik çevirin.

Yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.

Gece yatmadan ılık bir duş alın,

Bacak krampları hayati bir tehlike oluşturmaz ama rahatsızlık verir. Kramplarınıza şiddetli ağrılar eklenir ve gittikçe artarsa mutlaka doktorunuzu bilgilendirin.Eğer aniden kramp girerse sakinliğinizi koruyun.Kramp sırasında kasılan baldır kaslarının zıt tarafındaki kaslar kasılarak kramp giren kaslarda gevşeme sağlanır.Bunun için kramp giren bacağınızı düz bir şekilde ileriye doğru uzatarak dizinizi gerin,ayak parmaklarınızı elinizle kendinize doğru çekin. Bu uygulamayla ayak bileğinde 90 derecelik açı oluşur. Kramp geçene kadar bacağınızın pozisyonunuzu koruyun. Kramp giren bölgeye yapılan hafif bir masaj ve baldır üzerine koyulan sıcak bir havlu ve ayal parmaklarını yukarı doğru germek de krampların hafiflemesini sağlar. Masaj ilk başta can acıtabilir ancak zamanla ağrı kaybolacaktır.

İkili test neden önemlidir ve ne zaman yapılır?

Halk arasında ikili test olarak bilinen birinci trimester tarama testi, gebeliğin 11. Haftasından itibaren 13. Haftanın sonuna kadar yapılabilir. Kandaki iki hormon düzeyi ve ultrason sonuçlarını ( bebeğin baş-popo mesafesi, ense kalınlığı ölçümü ve burun kemiği varlığı)anne yaşı ile birlikte değerlendirilen bu test tüm gebelere mutlaka yaptırılmalıdır. Genetik bozukluklarda veya kalp sorunlarında bebeklerin enselerinde ödem oluşur. Bebeğin ense kalınlığının fazla olması özellikle down sendromu ,diğer kromozomal bozukluklar ve kalp rahatsızlıklarının belirtisi olarak kabul edilir. Ense kalınlığı ölçümü ne kadar yüksekse anomali oranı da o oranda artmaktadır. Bu testin neticesinde fetüste bir risk oranı belirlenir. Teşhis koyan bir test olmasa da kıymetli bilgiler veren ve ışık tutan önemli bir testtir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir