HAMİLELİK KONUSUNDA MERAK ETTİĞİNİZ BÜTÜN KONULARI ARAŞTIRDIK.BİR KADIN HAMİLE OLDUĞUNU ANLADIĞINDA BİR ANNE DOĞAR.HAMİLELİK KILAVUZUNUZ OLARAK BESLENME SAĞLIK YAŞAM TARZI VÜCUT DENGENİZ HEPSİ BU SAYFADA..

HAMİLELİK PLANLAMA

NASIL HAMİLE KALIRIM ?

İsteyerek hamile kalmak istiyorsunuz. Ama nasıl bilmiyor musunuz ? İşte bu yazımız tam size değerli anne baba adaylarımız. Çoğumuz Hamile kalmayı basit olarak görse de aslında bunun da sağlıklı ipuçları var Yazımızın devamında bunları sizler için hazırladık..

Devamını oku

RAHİMDE PERDE

Rahimde perde, bir diğer adıyla septum uterus, rahim içini yukarıdan aşağıya doğru bölen ve rahimi daraltan bir dokudur. Bağ ve kas hücrelerinden oluşur. Doğumsal bir bozukluktur, sonradan gelişmez.

DEVAMINI OKU


FOLİK ASİT KULLANIMI HAMİLE KALMAYI KOLAYLAŞTIRIR MI ?

Hamile olan veya hamile kalmaya çalışan kadınlar, düşük ve “nöral tüp defektlerini”, spina bfida (omurganın açık kalması) gibi folat eksikliği nedeniyle ortaya çıkan doğum kusurlarını önlemek için,folik asit kullanırlar. Folik asit bebeğin beyin ve omurilik gelişiminde çok önemlidir.

DEVAMINI OKU

EV YAPIMI EĞLENCELİ HAMİLELİK TESTLERİ

Bazılarına çılgınca gelebilir.Ama bir doktora gitmeye üşenen utanan sıkılan anneler için de ev yapımı hamilelik testleri vardır.Peki bu testlerin mantığı nedir?Hamilelikte salgıladığımız hormonlar bazı maddelerde renk değişimi ya da kimyasal değişim sağlar.Hamilelik testi yaparken sabah yaptığınız idrar en doğru idrardır.

DEVAMINI OKU

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

1. HAFTA HAMİLELİK

Tebrikler…Annelik kervanına sizde katıldınız. Yoğun hislerle duygu patlamalarıyla geçireceğiniz bu 1. HAFTALIK HAMİLELİK döneminde bizlerle beraber hamileliğinizi takip ettiğiniz için çok mutluyuz.

DEVAMINI OKU

2.HAFTA HAMİLELİK

2. hafta hamilelik süresinde henüz hiç bir şey hissetmeseniz bile yumurtanızın inanılmaz bir embriyoya dönüşmesini yaşıyorsunuz. Hamileliğin ilk birkaç haftasında vücudunuzdaki değişiklikleri açıklamak için size komik gelse de  , bir bebeğin rahminizde büyümesinin bir parçasıdır.

DEVAMINI OKU

3.HAFTA HAMİLELİK

3.HAFTA HAMİLELİK, hamileliğin tam gerçekleştiği haftadır.Beta HCG değeri gebeliğin 3Haftası: 5 – 50 mlU/mL dir. Beta HCGgebelik şüphesinde istenilen en sık tahlillerden biridir. 3. hafta, gebelik belirtileri için erken bir dönem olsa da bazen mide bulantısı, halsizlik veya göğüslerde hassasiyet yaşanabilir. Hamileliğin özellikle ilk haftalarında kahverengi leke tarzı kanamalar sık görülür. Bu yüzden hamileliğin ilk aylarında leke gelmesi normal sayılır

DEVAMINI OKU

4.HAFTA HAMİLELİK

4. Hafta Hamilelik ..Ve sen hala hamile olduğunu bile bilmiyor olabilirsin.Çünkü hala adet gecikmesi yaşamamışsındır.Ancak bugünlerde yerleşme kanaması olarak bilinen halk ağzındaki üstüne görme dedikleri kanamaları yaşayabilirsin..Bu günlerde hcg hormonuyla hamile olup olmadığını çok net öğrenebilirsin.

DEVAMINI OKU

5. HAFTA HAMİLELİK

Hamileliğinize bağlı bazı rahatsızlıklar yaşamaya başlamış olabilirsiniz. Bunlar göğüslerin hassaslaşması, bitkinlik ve sık sık idrara çıkma ,sürekli uyku hali görülmeye başlar. Bunların dışında, ilerleyen haftalarda mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Bazı gebelerde görülmeyebilir.
Egzersizlere başlamak sizin için faydalı olacaktır.

DEVAMINI OKU

6.Hafta Hamilelik

6. Hafta Hamilelik Kaç Aydır ?
6 haftalık hamileyseniz şayet 2 aylık hamileliğinizin başındasınız. Kaldı 7 ayınız. Henüz ilk trimesterdasınız..
6.Hafta Gebelik Belirtileri
Kendinizi duygusal açıdan dengesiz buluyor olabilirsiniz; hormonlarınız çalışıyor. Bunun yanı sıra hayatınızda çok büyük değişimler olmak üzere. Duygusal yoğunluklar yaşamanız çok doğal.

DEVAMINI OKU

HAMİLELİKTE SAĞLIK

İLK ÜÇ AYLIK DÖNEM (1.TRİMESTER)

1.trimester ilk üç aylık döneminizi kapsar.Hamileliğinizi öğrendiğiniz ilk şoku atlattığınız dönemdir bu dönem ..Planlar yapmaya başlarsınız,İsim düşünürsünüz,yatak odası nasıl alsam planlarınız vardır 🙂 Her anne baba da olduğu gibi …Peki bu üç aylık dönemde neler olur ?

DEVAMINI OKU

2. ÜÇ AYLIK DÖNEM 2.Trimester

Sizi tebrik ederiz..2.trimestera girdiniz.Bu dönem hamileliğin balayı olarak adlandırılır.Çünkü başlangıçtaki rahatsızlıklarınız ve bulantılarınız azalmıştır.Sizin için böyle olmasa bile en azından düşük riski azaldığı için biraz daha rahatlayabilirsiniz.

DEVAMINI OKU

Hamilelikte Yapılan Şeker Yüklemesi

Hamilelikte şeker yüklemesi yapmanın nedenleri sadece gebelikte ortaya çıkan gebelik şekeridir.Gebelik şekeri hamilelerin %10’unda görülür.Anne ve bebek için bazı riskleri vardır.Bu nedenle 24-28 haftaları arasında şeker yüklemesi yapılır.

Devamını oku

11-14. Hafta İkili Tarama Testi Nedir? Gerekli Midir?

Ultrasonografi ses dalgalarıyla çalışan bir görüntüleme yöntemidir .Anne karnındaki bebeğin değerlendirilmesinin yapılması için gerekli bir yöntemdir

DEVAMINI OKU

HAMİLELİKTE MERAK EDİLEN 10 SORU

Hamilelik belirtileri nelerdir?
Gebelik kesesi kaçıncı hafta görülür?
Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?
Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?
Hamilelikte sağlıklı bir anne adayı kaç kilo almalıdır?
Bulantılara karşı ne yapılmalı?
Hamilelikte B12 ve folik asit desteği neden önemlidir?
Bebek dış dünyayı ne zaman duymaya başlar?
Kramp ve ağrılara karşı ne yapılır?
İkili test neden önemlidir ve ne zaman yapılır?

DEVAMINI OKU

Gebelik Zehirlenmesi (PREEKLAMPSİ)

Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi), sadece gebeliğe bağlı ortaya çıkan, doğumdan kısa bir süre sonra düzelen ve nedeni tam olarak bilinemeyen bir hastalık. İdrarda protein kaybı ile başlayan gebelik zehirlenmesi, normalde damarların içinde bulunması gereken sıvının, damar dışına çıkmasıyla, eller ve bacakların şişmesine yol açar. Devamında anne adayının tansiyon seviyesi zamanla yükselmeye başlar. Bu durumda gebelikte en sık rastlanılan problem olan hipertansiyon da görülebilir. Hipertansiyon tüm gebeliklerin yüzde 12-15’inde görülür ve bunun da yaklaşık yüzde 70’indeki neden preeklampsidir.

DEVAMINI OKU

YERLEŞME KANAMASI NEDİR ?

Hamilelikte halk arasında söylenen İmplantasyon kanaması yani yerleşme kanaması çoğu zaman adet kanaması ile karıştırılır. Her gebelikte görülmeyeceği gibi her kanama da gebelik belirtisi değildir. Halk arasında ‘üstüne görme’ ‘yerleşme kanaması’ olarak da bilinen bu kanama yazımızın devamında sizlerle..

DEVAMINI OKU

HAMİLELİKTE ÇATLAK OLUŞUMU ? ÇATLAK OLUŞUMUNU ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILIR ?

Hamilelikte hormonlardan ve kilo almaktan dolayı vücutta olan bir çok değişiklikle beraber anne adayların en çok korktuğu çatlak oluşumun engellemek en çok merak edilen konular arasında..Peki bu çatlaklar neden oluşur ?

DEVAMINI OKU

KORONA SÜRECİNDE HAMİLELİK

Hamile olduğunuz için kaygı düzeyiniz zaten en üst seviyedeyken Korona virüs salgını her insan gibi sizi de daha fazla etkiledi. Çünkü birçok şeyin belirsiz olduğu bu düzende hamile olup kendinizi daha fazla sakınmanız gerektiğini düşünüyorsunuz.Bu günler sizi zorluyor olabilir.Fakat bunların hepsinin geçici olduğunu ve doğal bir süreç olduğunu bilmelisiniz…

DEVAMINI OKU

HAMİLELİKTE REFLÜ NEDEN OLUR ?

Hamilelikte en çok karşılaşılan sorunlardan biri de gaströzofagel reflüdür. Hamileliğin ilk dönemlerinde yaşanılan sabah bulantıları gününüzü mahvediyor. Fakat reflünün etkisi doktorunuza danışarak azaltılabilir.

DEVAMINI OKU

RAHİM DUVARI KALINLAŞMASI (Endometrial Hiperplazi) Nedir?

Rahim duvarı kalınlaşması bazen ciddi bir sorunun habercisi olduğu gibi bazen de normal sayılabilir.Yazımızda rahim duvarı neden kalınlaşır tedavisi nedir nelere sebep olur bunları bulabilirsiniz.

DEVAMINI OKU

VAJİNİT NEDİR ?

Vajinit, vajinal mukozanın iltihabı (enflamasyonu) ve jinekologlara en sık başvuru sebebi olan hastalıklardan birisidir. Vajinit, ergenlik çağındaki kadınların %90’unu etkilemekte ve olguların %30’unda ise iki veya daha fazla enfeksiyon beraber seyretmektedir.Yaz aylarında daha sık görülmekle beraber deniz ve havuz da vajiniti tetikliyor.Sık idrara çıkmalarınız ve kasık ağrılarınız varsa dikkat!!

DEVAMINI OKU

DIŞ GEBELİK NEDİR ?

Döllenen yumurta uterusun (rahim) dışındaki bir yere bağlandığında dış gebelik oluşur. Hemen hemen tüm dış gebelikler fallop tüpünde meydana gelir ve bu nedenle bazen tubal gebelik olarak adlandırılır. Fallop tüpleri büyüyen bir embriyo tutmak için tasarlanmamıştır; Böylece, bir tubal gebelikte döllenmiş yumurta düzgün gelişemez ve tedavi edilmelidir. 50 gebeliğin 1’inde dış gebelik olur.

DEVAMINI OKU

LOHUSALIK SENDROMU

Bebeğiniz dünyaya gözlerini açtı anne oldunuz tebrikler. Fakat o da ne ?Bir sorun var hatta bir değil birden çok .Peki bunun sebebi olan lohusalık sendromu nedir ? Gelin birlikte bakalım..
Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra ilk haftalık dönemde lohusalık sendromu yaşayabilirsiniz.Bu çok normaldir.Fakat aşırıya kaçıyorsa o zaman bir uzmanla görüşmeniz gerekmektedir. 

DEVAMINI OKU

POLİKİSTİK OVER SENDROMU NEDİR?

Polikistik Over Sendromu (PKOS)”, kadınlardaki doğurganlığı olumsuz etkileyen ve pek çok farklı hastalığın oluşumuna da zemin hazırlayan bir kadın hastalığı ve aynı zamanda bir endokrin hastalıktır.

DEVAMINI OKU

GEBELİKTE ANEMİ

Gebelikte vücutta meydana gelen değişimlere bir örnekte bebeğin anneden beslenerek vücudundaki demir ve mineralleri almasıdır.Bebeğiniz sizden beslenir.İki canlısınız diye boşa demiyorlar 🙂 O sizden beslendikçe sizin deponuz azalacaktır.Bu yüzden vücudunuzda eksilen mineral ve demiri dışarıdan yiyeceklerle tamamlamanız gerekir aksi halde : Anemi olabilirsiniz…

DEVAMINI OKU

ANNE KARNINDA KALBİ DURAN BEBEK BELİRTİLERİ

Hamile olduğunuzu duyduğunuzdan beri içinizde ki korkulardan biri bebeğinizin karnınızda kaybetmenizdir. Onu kucağınıza alacağınız günü 4 gözle beklerken böyle bir durumla karşılaşmanız hem fiziksel hem duygusal açıdan başa çıkılması zor bir durumdur .Böyle bir durumla karşılaşan annelerimize sabırlar diliyoruz.

DEVAMINI OKU

HAMİLELİKTE BESLENME

HAMİLELİKTE VİTAMİN KULLANIMI

Vitaminler; büyüme, gelişme, kan yapımı, enzimlerin fonksiyonları, hücrelerin düzgün çalışabilmeleri için gerekli olan temel maddelerdir. Vitamin ve minerallerin günlük alınması gereken miktarları genel olarak gebelik ve emzirme döneminde artmaktadır.

DEVAMINI OKU

HAMİLELİKTE AYVA TÜKETİMİ

Hamilelik döneminde ayva tüketilmesi neden önemlidir ? ayvanın bebeğin sağlığına faydası var mıdır ? Yazımızda detaylı olarak anlattık …

DEVAMINI OKU

KAFEİN DÜŞÜĞE SEBEP OLUR MU ?

Yıllardır kadın doğum uzmanları , kafein tüketiminin muhtemelen düşükle bağlantılı olabileceği düşüncesiyle hamile kadınlara kafein alımını sınırlamalarını tavsiye ediyor. 2008’de yayınlanan iki araştırma çalışmasının hamile kadınlarda kafein tüketimini daha yüksek düşük oranları ve daha düşük bebek doğum ağırlıkları olasılığı ile ilişkilendirdiği için şimdi bu konuya daha da fazla dikkat ediliyor ….

DEVAMINI OKU

SEMİZOTUNUN FAYDALARI NELERDİR ?

Akdeniz Bölgesinde yetişen bir bitki olan semizotu A,C vitaminlerini ve omega3 ünde bir miktarını karşılıyor.Peki semizotunun faydaları nelerdir ?

DEVAMINI OKU

Folik asit nedir ? Ne için kullanılır? Eksikliği nelere yol açar?

Folik asit gebeliğin ilk haftalarında ve ya hamile kalmaya başlanmadan önce neden kullanılır ? Folik asit kullanımı neyi önler ? Folik asit nedir? Detaylı bilgi için yazımızın devamına bakınız

DEVAMINI OKU

GEBELİKTE CEVİZ TÜKETİMİ

Gebeliğiniz boyunca sağlıklı beslenmeniz hem bebeğiniz hem de sizin açınızdan çok önemlidir. Bebeğinizin sizden beslendiği bu dönemde sağlıksız işlenmiş gıdalar tüketmek yerine kuruyemiş yemeni sizin için ve bebeğiniz için daha faydalı olacaktır.

DEVAMINI OKU

GEBELİKTE HURMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Halk arasında konuşulan bir söylentide hurma yersen erken doğum yaparsın derler. Fakat bu tamamen yanlış bir bilgidir. Hurma sanılanın aksine hamilelikte tüketilmesi gereken bir besindir. Peki bakalım bu hurmanın bize hamilelikte faydaları nelerdir ?

DEVAMINI OKU

TOKSİNLERİ YOK EDEN BESİN…VÜCUDUNUZU TEMİZLEYİN

Magnezyum bakımından zengin olan tahin uzmanların özellikle kış aylarında tüketilmesini tavsiye ettiği bir besindir. Gün içinde tüketmeniz gereken enerji miktarının büyük bir bölümünü tahinden karşılayabilirsiniz.Peki bu tahinin sağlığa faydaları nelerdir ? 

DEVAMINI OKU

HAMİLELİKTE SPOR

DOĞUMU KOLAYLAŞTIRAN EGZERSİZLER NELERDİR ?

Hamilelikte yapılan spor anne adayını hem psikolojik hem de fiziksel olarak rahatlatır.Çünkü spor yapan insanlar da endorfin ve serotonin yani mutluluk hormonları salgılanır.Bu da anne adayının kendini daha huzurlu hissetmesini sağlar.

DEVAMINI OKU