HAMİLELİK

HAMİLE KALMAK İÇİN FOLİK ASİT KULLANIMI

HAMİLE KALMAK İÇİN FOLİK ASİT

Hamile kalmak için folik asit kullanımı neden önemlidir ? Folik asit hamilelikte neden önemlidir ?
Folik asit kullanımında dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir ? bu yazımızda sizler için hazırladık..

FOLİK ASİT NEDİR?

Folat ve Folik Asit, suda çözünür B vitamininin (B9) formlarıdır. Folat gıdada doğal olarak bulunur ve folik asit bu vitaminin sentetik şeklidir. Folik asit normalde kuru fasulye, bezelye, mercimek, portakal suyu, domates suyu, tam buğday ürünleri, karaciğer, kuşkonmaz, pancar, brokoli, brüksel lahanası ve ıspanak gibi gıdalarda bulunur.

Hamile olan veya hamile kalmaya çalışan kadınlar, düşük ve “nöral tüp defektlerini”, spina bfida (omurganın açık kalması) gibi folat eksikliği nedeniyle ortaya çıkan doğum kusurlarını önlemek için,folik asit kullanırlar. Folik asit bebeğin beyin ve omurilik gelişiminde çok önemlidir. Folik asit genellikle diğer B vitaminleri ile birlikte kullanılır.

HAMİLE KALMAK İÇİN FOLİK ASİT KULLANIMI ÖNEMLİ MİDİR ?

Elbette ..Folik asit, progesteron seviyesini düzenliyor ve düzensiz yumurtlamanın önüne geçiyor. Bu açıdan doğurganlığı arttırmada da söz sahibi.

HAMİLE KALMAK İÇİN FOLİK ASİT NEDEN ÖNEMLİDİR ?

FOLİK ASİT EKSİKLİĞİNDE BEBEĞİNİZ BÖYLE DOĞABLİR!!

Hamile kaldığında bebeğinde ilk olarak sinir sistemi gelişecek. Sinir sistemi, yolculuğuna minik bir disk olarak başlıyor. Daha sonra ise bu minik disk kendi üzerine katlanıyor ve silindire dönüşüyor. İleride beyni ve omuriliği oluşturacak olan bu önemli silindirin de bir ismi var: Nöral tüp.

Bu önemli silindir pek çok kadında henüz hamile olduğu öğrenilmeden kapanır. Kapanması için de folik asit gerekli. Nöral tüpün omurgada kapanmamasıyla spina bfida denen, nöral tüp bozukluğu meydana gelebiliyor. Sinir tahribatına, bacak felcine ve öğrenme bozukluklarına neden olabiliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. […] Spina Bifida Occulta genellikle tedavi gerektirmez.Spina bifidayı önlemenin en iyi yolu hamilelikten önce ve hamilelik sırasında folik asit takviyesi almaktır. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir