FAYDALI BESİNLER

GEBELİKTE HURMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Gebelikte hurma yediğiniz zaman halk arasında konuşulan bir söylentide hurma yersen erken doğum yaparsın derler. Fakat bu tamamen yanlış bir bilgidir. Hurma sanılanın aksine hamilelikte tüketilmesi gereken bir besindir. Peki bakalım bu hurmanın bize hamilelikte faydaları nelerdir ?

Hurma Folik asit ihtiyacınızı karşılar

Folik asit bir kadının gebelikte alması gereken en önemli bileşendir. Bebeklerde oluşan spina bfida gibi beyin ve omurilik sorunlarının önüne geçilmesi amacıyla bu bileşenden yararlanılır. Günlük yiyeceğiniz 2 adet hurma folik asit ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Gebelikte Hurma Vitamin ihtiyacınızı karşılar

Hurma lif ,vitamin, protein yönünden en zengin besinlerden biridir. Bu yüzden hamilelikte almanız gereken vitamin takviyesini bu besinden alabilirsiniz.

Bağırsak sorunlarınıza iyi gelecektir!!

Hepimizin bildiği bir gerçek var ki hamile kalındığında bağırsak problemleri yaşanıyor. İşte tam da burada hurma büyük rolde. Kabızlığınıza iyi gelerek daha kolay tuvalete çıkmanızı sağlıyor. Sindirim sisteminizi daha düzenli çalıştırıyor. Bitti mi peki tabi ki hayır!!Hurma enfeksiyona iyi geliyor yüksek kolesterolünüzü düşürüyor.

Kan yapar

Gebelikte bebek anneden beslendiği için annede doğum sonrasında anemi olmaması için hurma en doğal kan yapan yiyecektir. Annenin yeterli miktarda demir depolamasını sağlar.

Doğumu kolaylaştırır

Gelelim en güzel faydasına hurma doğumu kolaylaştırır. Bunun dinimizde bir açıklaması vardır bunu sizlere aşağıdaki kıssada anlatacağız. Fakat bilimsel açıklaması içerdiği oksitosin hormonu rahim kaslarını uyarıcı etkiye sahip.

ABD’DE yapılan araştırmaya göre 69 hamile kadının katıldığı bir araştırma yapılmıştır. Bu katılımcılar doğumdan 4 hafta önce günde 6 hurma tüketti. Hurma tüketenler tüketmeyenlere oranla daha kolay bir normal doğum yaşadı.

Hurmanın Zararları

Hurmayı fazla tüketmek karın ağrısı ishal ve kan şekerinde yükselmeye sebep olur. Her besin gibi bunu da fazla tüketmek sakıncalıdır.

PEKİ BİLİYOR MUSUNUZ ?

(BU BÖLÜM https://www.hurma.com/hamilelikte-hurma SAYFASINDAN ALINMIŞTIR.)

Hurma, Kuran’da pek çok ayette bahsi geçen, cennet nimetleri arasında “eşsiz-hurma” (Rahman Suresi, 68) ifadesiyle nitelendirilen bir meyvedir. Allah’ın Kuran’da bildirdiği bu meyve incelendiğinde, pek çok önemli özelliği olduğu ortaya çıkmaktadır. Bilinen en eski bitki çeşitlerinden biri olan hurma, günümüzde lezzetinin yanı sıra besleyici özelliği nedeniyle de tercih edilen bir besindir. Her geçen gün keşfedilen faydaları hurmayı, hem gıda hem de ilaç olarak kullanılan bir besin haline getirmiştir. Hurmanın sahip olduğu bu özelliklere Meryem Suresi’nde dikkat çekilmiştir.

Derken doğum sancısı onu bir hurma dalına sürükledi. Dedi ki: “Keşke bundan önce ölseydim de, hafızalardan silinip unutuluverseydim.” Altından (bir ses) ona seslendi: “Hüzne kapılma, Rabbin senin alt (yan)ında bir ark kılmıştır.” Hurma dalını kendine doğru salla, üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin.” Artık, ye, iç, gözün aydın olsun… (Meryem Suresi, 23-26)

Bazı kaynaklarda Rabbimizin Meryem suresinde Meryem validemize hurma ağacını sallamasını ve taze hurma yemesini tavsiye etmesinden yola çıkarak doğum öncesi tüm gıdasının hurma olduğuna hükmetmektedirler. Allah’ın, Hz. Meryem’e “hurma yemesini” bildirmesinin pek çok hikmeti vardır. Allah’ın Hz. Meryem’in doğumunu kolaylaştırmak için sunduğu nimetlerden biri olan hurmanın, özellikle hamile ve doğum yapan kadınlar için önemi ve faydaları, bugün bilimsel olarak da bilinmektedir.

Resûlûllah (S.A.V) Efendimiz – “Kadınlarınıza loğusa döne­minde hurma yediriniz. Kim loğusalığında hurma yerse onun çocuğu AKILLI ve AĞIR­BAŞLI olur. Çünkü hurma Hz. Meryem’in loğusalığındaki yiyeceği idi. (Hz. Meryem vali­demize Allah (C.C.) kuru bir hurma ağacından onu vermişti). Şayet (loğusa için) hurmadan daha iyi bir yiyecek olsa idi Allah (C.C.) Onu Meryem’e ikram ederdi.” buyurarak hurmanın önemini belirtmişlerdir.

Enerji vermesi, kabızlığı önlemesi ve süt bezlerini harekete geçirmesi sebebiyle hurma doğum yapan kadınlar için çok önemli bir gıdadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir