FAYDALI BESİNLER

GEBELİKTE CEVİZİN FAYDALARI NELERDİR ?

hamilelikte ceviz tüketimi

Gebelikte cevizin faydaları nelerdir ? Gebeliğiniz boyunca ceviz tüketiminiz günde ne kadar olmalıdır ? Sizler için yazdık..

Gebeliğiniz boyunca sağlıklı beslenmeniz hem bebeğiniz hem de sizin açınızdan çok önemlidir. Bebeğinizin sizden beslendiği bu dönemde sağlıksız işlenmiş gıdalar tüketmek yerine kuruyemiş yemeni sizin için ve bebeğiniz için daha faydalı olacaktır.

GEBELİKTE CEVİZİN FAYDALARI NELERDİR ?

Yüksek miktarda E vitamini içeren manganez ve bakır gibi antioksidanları barındıran ceviz, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Ceviz kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur ve iyi kolesterol seviyesini(HDL) yükseltir. Böylece hamilelik süresince lipid profilini normal seviyede tutar. Ceviz düzenli tüketildiğinde kan damarlarında bulunan iltihabı azaltır. Cevizin rahatlatıcı etkisi kan damarlarına yardımcı olur ve yüksek kan basıncını kontrol altına alır.Omega-3 yağ asitleri ve proteinleri anne karnındaki bebeğin göz ve beyin gelişimine büyük ölçüde yardımcı olur.

Ceviz hamile kadında görülebilen metabolik bozukluklar, diyabet, kanser, kilo kaybı ve diğer birçok hastalığı önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olurlar.Cevizde doygunluk hissi veren zengin protein lifleri bulunur. Bu da kilo kontrolünüze fayda sağlayacaktır. Diyet listenize eklemeyi unutmayın. Ceviz anne karnındaki bebeğin büyümesine katkı sağlayan bakır açısından zengindir. Lohusa depresyonu sonrasında bile ceviz yemeniz rahatlamanızı sağlayacaktır.

Ceviz melatonin seviyesini azaltarak daha rahat uyku uyumanızı sağlar. Balıklardan alınan Omega 3’ü, bu çerezlerden alınması da, vücutta kan basıncını düşürerek inme riskini azaltır. Özellikle bayanların hamilelik dönemlerinde günde bir avuç (ortalama 40 gram) ceviz, fındık, badem veya fıstık tüketmeleri halinde, bebeğin beyin gelişimi daha sağlıklı olur.

” İspanyol bilim insanları tarafından yapılan araştırma, hamileliğin ilk 3 aylık döneminde ceviz gibi kuru yemiş tüketiminin bebeğin zekasını geliştirdiğini gösterdi. Şunu söylemeden geçemeyiz bir yiyecek hangi organa benziyorsa oraya faydası vardır. Bu da bilimsel bir gerçektir.

Normalde de sıklıkla tüketilmesi gereken yemişlerden olan ceviz, hamilelik döneminde bebeğin beyin gelişimine olan katkısından dolayı günde ortalama 3 adet tüketilmelidir.Ayrıca hamilelikte bebeğinizin sadece beyin gelişimine değil kilo almasına da büyük katkı sağlıyor.

Peki Ya Zararları ?

Unutmadan şunu belirtmeliyiz ki her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi cevizinde fazlasını tüketmek;

  • İshal
  • Şişkinlik
  • Kalorisi yüksek olduğu için kilo
  • Alerjisi olanlar için alerji yapma özelliği olan bir yiyecek olduğu için alerji yapabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir