HAMİLELİK

Folik asit nedir ? Ne için kullanılır? Eksikliği nelere yol açar?

Folik asit gebeliğin ilk haftalarında ve ya hamile kalmaya başlanmadan önce neden kullanılır ? Folik asit kullanımı neyi önler ? Folik asit nedir? Detaylı bilgi için yazımızın devamına bakınız.

Folik asit nedir?

Folik asit, B vitamini ailesinin bir üyesidir ve DNA sentezi ve hücre bölünmesi süreçlerinde önemli yeri olan bir vitamindir. Folat ya da B9 vitamini olarak da bilinir.

olik asit ne işe yarar?

Folik asit vücutta kan yapımı, yeni hücre oluşumu, DNA sentezi gibi önemli biyolojik süreçlerde rol oynar. Folik asitin damar sertliğini azaltarak kalp krizi, bunama ve felç gibi birçok kötü hastalığın oluşmasını da engellediği bilinmektedir. Hamilelikte, hatta hamilelik öncesinde önerilen folik asit takviyesinin ise anne adayının sağlıklı bir gebelik geçirebilmesi ve bebeğin gelişiminde oluşabilecek sorunların önlenmesi için önemli olduğu düşünülüyor.

Folik asit eksikliği nasıl anlaşılır?

Vücutta yeterli miktarda folik asit bulunmadığında kansızlık, unutkanlık, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler diğer bir B grubu vitamini olan B12 eksikliğinde de görülebileceğinden, bir uzmana danışmanızda fayda vardır.

HAMİLELİKTE FOLİK ASİT NEDEN KULLANILIR ?

Hamilelikten önce ve hamilelik boyunca alınan folik asit takviyesinin, bebeğin omurgasında ve beyninde oluşabilecek hasarlara karşı koruyucu olduğu biliniyor. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında folik aside duyulan ihtiyaç artar, çünkü bebeğin beyin ve spinal kord gelişimi 3. ve 4. haftalarda olur. Bu erken dönemde folik aside ihtiyaç duyulmasından dolayı hamile kalmadan önce annenin vücudundaki folik asit eksikliğini gidermiş olmasının daha avantajlı olduğu düşünülüR.

FOLİK ASİT NELERDE VARDIR?

Mercimek

Yapraklı yeşillik

Turunçgiller

Kuşkonmaz

Kuru fasulye

Brokoli

Ay çekirdeği

Avokado

Hamilelikte kullanılan folik asit otizmi önleyebilir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Yorumlar

  1. […] doğuştan omurga açıklığı olmaması için en gerekli vitamindir.Bunu önlemek için folik asit takviyesi […]

  2. […] Folik asit nedir ? Ne için kullanılır? Eksikliği nelere yol açar? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir