YENİDOĞAN

EMZİREN ANNELERE TAVSİYELER

Emziren annelere tavsiyelerde bulunduğumuz bu yazıda emzirmeyle ilgili tüyoları bulabilirsiniz.Emzirmenin hem anneye hem de bebeğinize faydalarını anlatmamıza gerek yok demeyeceğiz.onu da anlattığımız yazımız : Anne sütü faydaları

Bu yazımıza da göz attıysanız eğer şimdi gelelim yeni anne adaylarımıza tavsiyeler vermeye 🙂

EMZİREN ANNELERE TAVSİYELER
1-Bir danışmandan yardım isteyin

İster evde ister hastahanede doğum yapın bebeğinizle doğumdan kısa bir sonra cilt teması kurmanız gerekmektedir.Cilt teması sizin sütünüzün gelmesini sağlayarak bebeğinizin de emme güdüsünü destekleyecektir.Hastanedeki doğum ebelerinden yardım isteyerek şayet sezaryen olduysanız kesi ile güvenli olan emzirme pozisyonlarını öğrenin.Bu ağrınızın azalmasını sağlayacaktır.

2-BEBEĞİNİZİ SIK SIK BESLEYİN

Yenidoğan bebekler 2 ila 3 saat arasında sürekli emmek isterler ve acıkırlar.Bu süre. 1 ay kadar sürecektir.Bu sizin için elbette biraz yorucu olacaktır ama geçici bir süreçtir.Ağlamasındansa biraz uykusuz kalmanız size daha iyi gelecektir.Sık sık emzirmek süt depolarınızı uyararak sizin daha fazla süt salgılamanızı sağlayacaktır.bebeğiniz büyüdükçe midesi genişleyip daha çok süt tutacak ve daha uzun süre tok kalacaktır.

3-SİZİN SAĞLIĞINIZ SÜT KALİTESİNİ ARTTIRIR

Hamileliğinizdeki gibi sağlıklı alışkanlıklarınızı korumanız sütünüzün kalitesini arttıracaktır.Düzenli uyku süt salgılamada en önemli faktördür.Emzirirken yanınızda muhakkak 1 bardak süt bulundurmayı unutmayın.Çünkü su vücuttaki dehidrasyonu engelleyecek kramplara engel olacak ve herşeyden önce su süt salgılamanızı çoğaltacaktır.

4-DOĞRU EMZİRME POZİSYONUNU YAKALAYIN

Emzirme pozisyonları için bir uzmandan destek alabilirsinz.Bebek için emzirme pozisyonu önemlidir.Bildiğimiz üzere bizlerde rahatsız bir şekilde yemek yiyemeyiz.Bundan dolayı miniğin rahatını düşünmeliyiz.

Tüm emzirme pozisyonu için tavsiyelerimiz :

  • Vücudunuzu destekleyin. Kolçakları olan bir sandalye seçin ve sırtınızı, kollarınızı destekleyecek yastıklar kullanın. Normal bir kanepe vücudunuza ihtiyacınız olan desteği sağlamaz. Ayağınızın altına dayanmak için bir tabure ya da sehpa alın.
  • Göğüslerinizi destekleyin. Sütle dolu oldukları için göğüsleriniz size muhtemelen daha ağır gelir. Emzirirken elinizle göğüslerinizi destekleyin. Parmaklarınızı, yanlışlıkla bebeğin ağzına gelmemesi için uç ve areola kısmından uzak tutun. Göğüsleriniz büyükse, göğüs uçlarınızı bebeğin ağzıyla aynı açıda tutmak için, altlarına rulo yapılmış havlu yerleştirebilirsiniz.
  • Bebeğinizi destekleyin. Bebeğinizin rahat olduğundan ve güvende hissettiğinden emin olun ki kolayca emebilsin. Onu sabit tutabilmek için kolunuzu ya da elinizi kullanın veya başına ve sırtına ekstra destek olarak göğsünüzle aynı hizada durabilmesi için yastık ya da battaniye kullanın. Ayrıca ikinizin de rahatı için kucağınıza yastık koyup bebeğinizi üstüne yatırabilirsiniz -bu özellikle sezaryenle doğum yaptıysanız önerilmektedir.
  • Emme pozisyonlarınızı değiştirin. Bu göğüs ucu hassasiyetleri, tıkalı süt kanalları ve göğüs enfeksiyonlarının engellenmesine yardımcı olur.
  • Göğüs değiştirin. Bebeğiniz bir göğsü emmeyi bitirdiğinde, diğerini önerin. Ya da bir sonraki emzirmenizde önce dolu olanı verin. Bu süt üretiminin artmasına ve mastitten korunmaya yardımcı olacaktır.
  • Rahatlayın. Emzirmeden önce ve sırasında gevşemiş olursanız, emzirme hem sizin hem de bebeğiniz için daha iyi bir deneyim olacaktır. Emzirmek, bebeğinizle bağ kurmanız için kusursuz bir fırsattır ve bebeğiniz memeyi aldığında sizin için de keyifli bir deneyim olabilir.
5-EMZİRME SÜTYENLERİ VE ATLETLERİ

Emzirme sütyen ve atletleri çağımızın en güzel icadı bizce.Göğsünüzün birazını açarak bebeğinizi daha rahat emzirmenizi sağlayacaktır.Emzirme sütyeni alırken kumaş içeriğine dikkat edin çünkü hem teninizle hemde bebeğinizin cildiyle temasta olacak Pamuk Kumaş Emzirme sütyeni modelleri tercih edilmeli, emzirme bölmesinin nerede olduğuna dikkat edilmelidir. Emzirme döneminde sütyen seçimi için Önden fermuarlı, Açılır Kopçalı emzirme özellikli sütyenler tercih edilmelidir.
emzirme sütyeni önden açılan modeller hem zamandan hem de sağladığı kolaylık açısından birinci tercihiniz olmalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir