HAMİLELİK, SAĞLIK

DOĞUMU KOLAYLAŞTIRAN EGZERSİZLER NELERDİR ?

Doğumu kolaylaştıran egzersizlerin doğumunuzda çok faydası olacaktır. Hamilelikte yapılan spor anne adayını hem psikolojik hem de fiziksel olarak rahatlatır.Çünkü spor yapan insanlar da endorfin ve serotonin yani mutluluk hormonları salgılanır.Bu da anne adayının kendini daha huzurlu hissetmesini sağlar.Fakat yapacağınız sporların size uygun olup olmadığını bilmeniz için doktorunuza başvurmanız lazım.Ayrıca yapacağınız bu hareketler kaslarını güçlendirirken doğumunuzun kolay olmasını sağlayacaktır.Peki hamilelikte hangi hareketleri yapabilirsiniz ?

PELVİK HAREKETİ

Pelvik hareketleri pelvik kaslarınızı geliştirir.Doğum anında kontrol sizde olur.Ayrıca pelvik hareketleri cinsel hayatınızı da renklendirir.

SQUAT

Squat hareketi bacak kaslarınızı güçlendirir.Kasıklarınızı esnetir.Doğumunuzu kolaylaştırır

YÜRÜYÜŞ

Hamilelikte yürüyüş yapmak anne adayını zinde tutar fit bir görünüm sağlar.Hamilelikte her zaman hareketli yaşam tarzını benimseyin.Hafif tempolu yürüyüşler yaparak stresten uzaklaşırsınız.Ayrıca yürüyüşler yüksek kan basıncı ve tansiyonu dengeler.Yani bu demek oluyor ki PREEKLAMPSİnin önüne geçer.

KELEBEK HAREKETİ

Kasıklarınızı açan bir egzersiz daha kelebek hareketi.İnanın çok gevşeyeceksiniz.Sırt bölgesindeki kasları güçlendirir. Kasıklarınızı ve kalçalarınızı esnetir.

Bu hareketleri doktorunuza danıştıktan sonra uygulayınız

Günlük önerilen egzersiz 30 dakikadır.Bu egzersizlerle hem formda kalacaksınız hem doğumunuz kolaylaşcaktır.Kim demiş hamile egzersiz yapmaz diye ????

ÇÖMELME DURUŞU

Hamileliğinizin son haftalarında yapacağınız bu egzersiz miniğinizin doğum kanalına girmesini sağlayacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir