ÇOCUK

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ?

Çocuklarda tuvalet eğitimi vermek birazdan vereceğimiz tavsiyelerle çocuğunuza tuvalet eğitimi vermek çile olmaktan çıkacak 🙂 İlk başta elbette ufak tefek aksilikler olabilir fakat sonrasında siz de rahat edeceksiniz o da kendini rahatsız eden bezden artık kurtulacak.Adımları izleyin başarısız olursa bir müddet bekleyip tekrar uygulayın …Bazı çocuklar tuvalet eğitimine 2 yaşından önce bazıları ise 3 yaşına kadar hazır olmazlar bu çocuktan çocuğa değişir.Korkmayın çocuğunuzda bir sorun yok ..

Çocuklarda tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren ipuçları

  • 18 aylık ya da üstüyse
  • Altını ıslattığını bilip kendini rahatsız hissediyorsa ya da poposunu gösterip kaka yaptığını işaret ediyorsa
  • Kaka yapmak üzere olduğunu size söyleyebiliyor ya da klasik kaka yapma pozisyonlarına giriyorsa
  • Kısa bir süre de olsa çişini tutabiliyorsa
  • Lazımlığı gösterdiğinizde ne işe yaradığını söylüyorsa
  • Lazımlığa yapmasa bile üstüne oturuyorsa
  • Sizi taklit edip tuvalete oturmayı deniyorsa
  • Kıyafetini indirip tek başına lazımlığa oturup kalkabiliyorsa sizinkinin lazımlığa geçme zamanı gelmiş demektir.

Tuvalet eğitiminde en önemlisi çocuğu duygusal olarak hazırlamaktır.Bez onun bir parçası gibidir.Ona güven veriyordur.Çocuğunuz tuvaletini yaptığında ona negatif kelimeler kullanmayın.Bunun doğal bir ihtiyaç olduğunu yemek yemek su içmek gibi birşey olduğunu anlaması gerekmektedir.Çocuğunuzu bu konuda aşırı zorlarsanız, kabızlık, kaka tutma, tuvalet eğitiminin iyice gecikmesi, kendine olan güven eksikliği, aşırı titizlik ya da ileri düzeyde obsesyon gibi ruhsal bozukluklar ortaya çıkabilir.

Alıştırma külotları

Alıştırma külotlarına eğitimin hemen başında değil epey bir yol aldıktan sonra geçin. Çocuk oturağa ya da tuvalete çiş kaka yapmaya başladıktan sonra ve gündüzleri uzun süreli altını ıslatmamaya başlayınca artık alıştırma külotlarına geçebilirsiniz.

Onu cesaretlendirin…

Çocuğunuz kakasından iğrenip rahatsız olduğunuzu belirtebilir. Hatta bu durumdan utanabilir. Ona, mutlaka bunun çok normal ve herkes tarafından yapılan bir şey olduğunu anlatmanız gerekir. Ayrıca kakasını yaparken şarkılar söylemeniz, yanında durup sohbet etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır

Geceleri hala altına yapıyorsa

Her çocuğa göre değişen bir durumdur. Bazı çocuklar tuvalet alışkanlığını kazanır kazanmaz altına yapmayı bırakır. Bazıları da gündüz tuvaleti kullanırken geceleri altına yapmaya devam eder.Fakat gündüz bıraktırdığınızda bezi gece de bıraktırmanız sizin için daha kolay olacaktır.Çocuğunuzda kafa karışıklığına sebep olamayacaktır.. Genelde bu durum 3 yaşına kadar sürer fakat okul çağına kadar da uzayabilir.

Uzmanlar geç yaşta tuvalet alışkanlığı kazanan anne ve babanın aynı problemi çocuğunda da yaşayabileceğini söylüyor. Yani çocukluğunuzda tuvalet alışkanlığınızı geç geliştiyse çocuğunuzun da size çekmesi muhtemel. Çocuğunuza gece tuvalete kalkmayı öğretmeden birkaç gün önce sabahları bezini kontrol edin. Hazır olduğunu hissettiğiniz zaman bezini çıkarın. Artık büyüdüğünü, tuvaleti geldiğinde kalkıp yapması gerektiğini açıklayın.

İşi kolaylaştırmak için lazımlığı yatağın başına koyabilirsiniz. Ya da gece lambasını açık bırakarak tuvalete kalkması için onu cesaretlendirebilirsiniz.Geceleri altını ıslattığında ani tepkiler verip korkmasına utanmasına sebep olmayın.

Tuvalet eğitiminin ‘altın’ kuralları

1- Lazımlık

Çocuğunuz 18 aylık olduktan sonra rahat ve kullanışlı bir lazımlık satın alın. Eğlence gibi göstererek lazımlığa oturtun. Bir yandan da ne işe yaradığını anlatın. Banyo öncesi, ilk deneme için uygun bir zamandır. İlk denemede başarılı olursanız çok şanslısınız. Sonuç alamazsanız da üzülmeyin, çünkü bu daha ilk denemeniz.

2- Lazımlığın yeri hep sabit olsun

Lazımlığı her zaman aynı yere koyun. İhtiyacı olduğunda nerede olduğunu bilsin. Gün boyunca birkaç kez lazımlığa oturtun bir yandan sohbet ederek aslında ondan ne beklediğinizi anlatın. Zamanla aklına kazıyacaktır, biraz sabredin.

3- Doğru zamanı bekleyin

Kimi çocukların düzenli tuvalet saatleri olur. Aşağı yukarı ne zaman kakasını yapacağını tahmin edebilirsiniz. İşte o saatler geldiğinde ufaklığı hemen lazımlığına götürün. Tabii ne yapması gerektiğini de tekrar tekrar anlatın. Biliyorsunuz çocukların tuvaleti geldiğinde ya yüzleri kızarır, ya da birden bire sabitlenip bir yere odaklanır. Siz de eyleme geçtiğini anlarsınız! Böyle zamanları değerlendirin, gözünüz üstünde olsun. Tuvaleti gelince hemen bezini açıp lazımlığa oturtun.

4- Baskı yapmayın

Lazımlıktan ise tuvaleti kullanmasını tercih edin. Ama kararı yine de kendisi versin. Nasıl olsa ömrünün sonuna kadar bez tutmayacaksınız!

5.Çizelge

Çizelgelerle bu işi oyun haline getirip her tuvaletini yaptığında buraya stickerlarınızı yapıştırabilirsiniz.Böylece hem öğrenmiş hem eğlenmiş olur.Ve tuvaletini yapması için bir sebebi olur.Çizelgenin örneği aşşağıdaki gibidir..

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. […] bu yöntem tuvalet eğitimi değildir.Tuvalet Eğitimi hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayınız…Bir nevi annenin bebeğinden gelen […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir