ÇOCUK, ÇOCUK SAĞLIĞI

ÇAĞIN HASTALIĞI:ÇOCUKLARDA SANAL BAĞIMLILIK NEDİR ?

ÇOCUKLARDA SANAL BAĞIMLILIK

COVİD-19 sebebiyle eve kapanan çocuklar daha da çok bilgisayar ve oyunlara bağlandı. Zihinsel ve fiziksel gelişimi olumsuz yönde etkileyen bu bağımlılık çocukları ailelerinden uzaklaştırıp yanlızlık duygularını pekiştiriyor.Büyük bri tehlikenin habercisi olan bu bağımlılığı sizler için yazdık..

Salgın sürecinde herkes gibi çocuklarda içe dönük bir hayata başladılar. Bu sürecin aile bağlarını güçlendirmesi gerekirken daha çok internetteki sosyal hayatı güçlendirdi. Aile bireyleri daha da birbirinden uzaklaştı. Herkes kendi dünyasına çekildi. Ve kimse kendi dünyasına ailesinden birini dahil etmiyor.

Sanal alemin oluşturduğu sana alan çocukları daha çok içerisine çekip zihinlerini bulandırıyor. Gerçek dünya ile arasına set koyan çocuklar, sosyal bir ortama girdiğinde bocalamaya başlıyor. Kendilerine yarattıkları sanal dünya ile gerçek dünya arasındaki farklar, çocukların üstesinden gelemeyeceği kadar anlaşılmaz olabiliyor. Bu yüzden çocuklar yalnızlaşmaya başlayabiliyor. Birçok çocuğun yaşamına son vermesine neden olan Mavi Balina gibi oyunlar, dolayısıyla bilgisayar bağımlılığı elektronik hipnoza (e-hipnoz) yol açar… Oyuna kendilerini öyle bir kaptırırlar ki bilinçsizce hareket ederler. Çocuklar elektronik hipnotize oldukları için de intihara sürüklenir.

Evet biz aileler telefonları ve bilgisayarları sanal bakıcı olarak görsekte onlara ne kadar zarar verdiğimizin farkına ancak onlar büyüdükten sonra anlayacağız. Bu çok acı bir şey değil mi çocuğunuz evde ama değil. Gözlerimizin önünde çocuklarımız kayıyor ve bizler hiç bir şey yapmıyoruz. Çocukların “ihmal edildiği duygusunu” alması ise önemli bir travmadır. Bu nedenle çocukla iletişim kritik önem taşır. Öncelikle ailede disiplinin sağlanması, anne ve babanın liderliğinin olması gerekir. Anne-babanın kendini düzeltmesi ve tüm bu eksiklerin giderilmesiyle çocuk hemen kendini toparlar ama bu toparlama 10 yaşından sonra çok zor olur. İleri vakalarda ilaç tedavisi bile uygulanabilir. Bu bağımlılık ilerleyen yaşlarda psikolojik sorunlara yol açar.

Çocuklarda sanal bağımlılıktan kurtulmak için : Kurallar koyulmalı kararlı olunmalı!

1. Çocuklar dijital oyunlardan uzak tutulamıyorsa, hangi tür oyunları ne kadar ve günün hangi saatinde oynayabileceği konusunda kesinlikle kurallar konulmalıdır. Aileler bu kuralları uygulama noktasında kararlı olmalıdır.

2. Oyunların içeriği bilinmeli, şiddet içeren unsurlar içeren oyunlar oynatılmamalıdır. Gerektiğinde çocukların internete girdiği sürede uzaktan erişimle kontrol sağlanmalıdır. Yaşlarına uygun, eğlendirirken eğiten oyunlar seçmeleri konusunda çocuklar yönlendirilmelidir.

3. Oyunun içeriği uygun olsa bile süre ve hangi saatte oynayacağı konusunda sınır konulmalıdır. Oyunların içeriği konusunda çocukla konuşulmalı gerçek-sanal ilişkisi anlatılmalıdır.

4. Oyun aile bireylerinin olduğu odada kontrol altında oynatılmalıdır. Yalnız çocukların oynaması engellenmeli, aile bireylerinin ortaklaşa oynayabileceği oyunlar tercih edilmelidir. Bunun için masa üstü bilgisayarlar yatak odalarına konulmamalıdır.

5. Yaşına ve zekasına uygun eğitici ve öğretici oyunlar, ödev ve yemek sonrasında ödül olarak oynatılabilir.

Her aile çocuğunun terbiyeli olmasını güzel ahlaklı olmasını ister bunun için çocuklarımıza telefon ve tv bakıcılığındansa kendimiz bakıp tebriyesini vermeliyiz ki çocuklarımızı sanal aleme kurban vermeyelim. Peygamber efendimizin(sav) bir hadisiyle yazımızı sonlandıracak olursak :”Hiç bir anne baba çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır” …

Çocuklarımız elimizdeyken uçup gitmesinler. Sağlıcakla kalınız..

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir