çocuklarda kaybetme korkusu
ÇOCUK, ÇOCUK SAĞLIĞI

Çocuklarda Kaybetme Korkusu Ve Terkedilme Korkusu Nedir? Nasıl Çözülür ?

Çocuklarda Kaybetme Korkusu

Çocukların aile fertleri arasında ilk güçlü bağı annesi ile kurar. Bu bağ çocuk dünyaya gelmeden anne karnındayken başlar. Anne karnında kurulan bütün yakın bağlar çocuk dünyaya geldikten sonra da devam eder. Özellikle 3-4 yaşındaki çocuklarda görülen anne-babayı kaybetme ve terk edilme korkusunun belirtileri ve tedavisi hakkında bu yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Çocuklarda Kaybetme Korkusu

Çocuklar için anne karşılaştığı zorluklar ve korkular için bir sığınaktır . Örneğin bir bebek ilk defa gördüğü insanlara yabancılık çektiği için korkarak bakar. Hatta onu kucağınıza alıp sevmek istediğinizde muhtemelen ağlamaya başlayıp anne ya da babasının kucağına gitmek isteyecektir.

Çocuklar özellikle okul öncesi dönemde karanlıktan korkarlar. Bu nedenle pek çok ebeveyn gecenin bir yarısında odalarına gelen bebeklerini kucağına alıp sıkı sıkı sararlar onu. Bu da bize çocuklarda belirli korkuların belirli yaş evrelerinde ortaya çıktığını göstermektedir.

Bazen çocuk, bu dönemin önemli sorunlarından olan ayrılık ve kaybetme korkusunu şiddetli yaşayabilir. Bu durumda çocukta ayrılma kaygı bozukluğu (seperasyon anksiyetesi) gelişebilir. Bu problemi olan çocuklar, yapışarak, ağlayarak, yalvararak ya da bedensel yakınmalar (karın ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı gibi) göstererek ayrılığa direnç gösterirler. Bu en az dört hafta sürer. Özellikle kreşe veya okula başlayan çocuklarda sık görülür.

Bu yaş çocuklarında kaybetme ya da ayrılık korkusunun en sık görülme nedenlerini ise şöyle sıralayabiliriz..

1)Kreşe başlama

2)Bakıcı değişimi,

3)Anne baba çatışmaları

4)Anne baba ayrılığı

5) İlgisiz anne-baba tutumu

6)Çocuğa verilen sözlerin tutulmaması

7)Çocuğa yalan söyleme

8)Ebeveynlerden birinin kaybı

3-4 yaşındaki çocuklar, kreşe başladıklarında ya da bakıcıya bırakıldıklarında doğal olarak korkarlar. Ama ebeveynleri verdikleri sözü tutar ve geleceklerini söyledikleri saatte gelirlerse, çocukların kaygı ve korkuları azalır. Bu yaşlarda çocuklar ölüm gerçeğini tam olarak anlayamazlar. Ölümü algılayamasa da anne ya da babasının kaybolması, onu endişeye sevk eder. Bunların dışında 3-4 yaş çocuklarında, kalabalık yerlerde dolaşırken anne veya babasını kaybetme korkusu oldukça belirgindir. Çocuk adeta ebeveynine yapışır. Boşanma durumunda ebeveynlerden birinin evi terk etmesi sonucu, çocuk aşırı endişe yaşayabilir.

Çocukları bakıcıya veya kreşe verdiğiniz zamanlarda onu almaya gittiğinizde onunla orada birlikte güzel zamanlar geçirin. Oranın güvenli bir alan olduğuna onu inandırın. Ve ona söz verdiğiniz saatte gidip onu alın. Böyle durumlarda çocukların ebeveyn karşı güven duygusu daha fazla gelişir. Ayrılık korkusunu daha az yaşarlar. Çocuklarınızı terk ederim diye tehdit etmeyin. Seni burada bırakıp giderim cümleleri çocuklarda derin yaralar açabilir ve korkuyu tetikleyebilir. Güven duygusunu her dediğini yaparak geliştiremezsiniz. Korku hissettiğinde yatıştırmak tutumlu konuşmalar yapmak onun kendine ve size olan güvenini geliştirir. Anne baba boşanmışsa; evde yaşamayan ebeveyn çocuğunu belirli aralıklarla görmelidir. Ancak bu görüşmelerin hep aynı zamanlarda olması önemlidir. Söz verip gelmeyen ya da görüşme saatlerine özen göstermeyen ebeveyn çocukta ayrılık ve kaybetme korkusu oluşumuna neden olacaktır

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir