ÇOCUK, BEBEK SAĞLIĞI, ÇOCUK SAĞLIĞI

ÇOCUKLARDA DİŞ BAKIMI

Çocuklarda diş bakımı nasıl olmalıdır ? Diş bakımı kaç yaşında başlar ?

ÇOCUKLARDA DİŞ BAKIMINI NASIL YAPARIZ ?

Diş çürüklerinin nedeni “streptococcus mutans” denilen mikroorganizmalardır .Aslında vücudumuzda oluşan bütün hastalıklar ağızdan başlar. Bu yüzden çocuklara bebeklik döneminde diş fırçalama eğitimi verilmesi gerekmektedir. Maalesef genel olarak yaygın yanlış bir düşünce var “süt dişleri önemli değil”. .Hayır asıl önemli olan süt dişleridir .Bir çocuk süt dişini erken kaybederse bu durum ağız içi diş dizilimini bozabilir ve kalıcı dişin düzgün bir şekilde gelmesini zorlaştırabilir. Tüm bunları akılda tutarak bebeklik döneminde diş bakımını en iyi şekilde yapmak önemli .Bu yüzden bebeklik döneminde fırçalama alışkanlığı kazanılması gerekmektedir.

Anneler çoğu zaman bebeklerini besleyecekleri zaman kendi ağızlarıyla kontrol eder ve annenin ağzından geçen “streptococcus mutans” bebeklerin ağzına yerleşir.Bu bebeğe faydadan çok zarar verir.En sağlıklı yöntem bilekten kontrol etmektir.Bebeklerin ağız bakımı yappılması çok önemlidir.Islak bir bezle ağız içlerinin temizliği sağlanır.Bu sağlıklı süt dişlerinin çıkmasını sağlar.

Ayrıca sigara dumanı da çocukların dişlerinin erkenden çürümesine yol açar.Çocuklarınızı pasif içicilikten uzak tutmanız gerekmektedir.

Asitli yiyecekler yemesi ve ya içmesi çocuğun diş sağlığı açısından zararlıdır.“streptococcus mutans” denilen mikroorganizmalar asitli ortamda yaşayıp ürerler.bu yüzden asitli içecek ve yiyeceklerden uzak tutulması gerekmektedir.

Çocuklarınızı diş doktoruyla erken bir yaşta tanıştırmanız ağız sağlığını kontrol ettirmeniz önemlidir.Ve aynı zamanda diş fırçalama eğitimini eğlenceli bir şekilde aile geleneği haline getirip her akşam uykudan önce yaptırabilirsiniz.

Mutlu dişler güzel gülüşler dileriz…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir