ÇOCUK SAĞLIĞI SAYFASINDA ÇOCUKLARDA KARŞILAŞILAN HASTALIKLARI SORUNLARI ELE ALDIK..

ÇOCUKLARDA ÖFKE NÖBETİ

Çocuğunuz mutluyken bir anda öfke krizlerine mi giriyor ? Düşünsenize çocuğunuz dışarda bir avmdeyken ve ya bir kalabalıkta aniden öfke krizlerine giriyor.Herkesin gözü sizin ve çocuğunuzun üstünde ve siz utançtan kıpkırmızı oldunuz ? Peki ne yapardınız ?

DEVAMINI OKU

ÇOCUKLARDA SANAL BAĞIMLILIK

COVİD-19 sebebiyle eve kapanan çocuklar daha da çok bilgisayar ve oyunlara bağlandı. Zihinsel ve fiziksel gelişimi olumsuz yönde etkileyen bu bağımlılık çocukları ailelerinden uzaklaştırıp yalnızlık duygularını pekiştiriyor. Büyük bir tehlikenin habercisi olan bu bağımlılığı sizler için yazdık..

DEVAMINI OKU

ÇOCUKLARDA ŞAŞILIK BELİRTİSİ VE TEDAVİSİ

Çocuklarda şaşılık çocukluk çağında gelişen bir görme rahatsızlığıdır. Doğuştan da olabilir sonradan da gelişebilir.Şaşılığın nedeni tam olarak belli değildir.Fakat göz kasları aynı anda çalışmaz.Gözlerden biri sağa,sola, yukarı ve ya aşağıya dönebilir.

DEVAMINI OKU
çocuklarda kaybetme korkusu

ÇOCUKLARDA KAYBETME KORKUSU

Çocukların aile fertleri arasında ilk güçlü bağı annesi ile kurar. Bu bağ çocuk dünyaya gelmeden anne karnındayken başlar. Anne karnında kurulan bütün yakın bağlar çocuk dünyaya geldikten sonra da devam eder. Özellikle 3-4 yaşındaki çocuklarda görülen anne-babayı kaybetme ve terk edilme korkusunun belirtileri ve tedavisi hakkında bu yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

DEVAMINI OKU

2 YAŞ SENDROMU

2 YAŞ SENDROMU bebeklikten çocukluğa geçiş dönemdir. Bu dönem çocuğun psikolojik gelişiminde önemi bir yer tutar. Fakat bu dönem çocuğun ebeveynleri için zor bir dönemdir.

DEVAMINI OKU

ÇOCUKLARDA KEKEMELİK FİZİKSEL Mİ YOKSA PSİKOLOJİK Mİ?

Çocuklarda kekemelik nedir?Kekeleyen çocuğa nasıl yaklaşılır ?Fiziksel mi psikolojik bir rahatsızlık mıdır ? Kaç yaşında anlaşılır ? Tedavisi mümkün müdür ? Sizler için yazdık …
Kekemelik bireyin akıcı konuşmasını engelleyen bir durumdur. Söylemek istediği kelimeyi durarak tekrar ederek veya uzatarak telaffuz eder. 

DEVAMINI OKU

ÇOCUKLARDA DİŞ BAKIMI

Diş çürüklerinin nedeni “streptococcus mutans” denilen mikroorganizmalardır .Aslında vücudumuzda oluşan bütün hastalıklar ağızdan başlar. Bu yüzden çocuklara bebeklik döneminde diş fırçalama eğitimi verilmesi gerekmektedir.

DEVAMINI OKU

SÜNNET

Erkek bebek annelerinin düşündüğü konulardan biri olan sünnet ne zaman yapılmalıdır ? Sünnetin sağlık açısından faydaları nelerdir? Sünnet olduktan sonra bakım nasıl olmalıdır? Sünnet yaşı kaçtır bunları sizler için araştırıp yazdık.

DEVAMINI OKU

ÇOCUKLARIN BAĞIŞIKLIĞINI GÜÇLENDİRMEK İÇİN KULLANILAN YÖNTEMLER NELERDİR ?

Bağışıklık sisteminin güçsüz olması hasta olmayı kolaylaştırıyor.Özellikle sınıf ortamındaki çocukların hastalanması bağışıklık sistemi zayıfsa kolaylaşıyor.Antibiyotik kullanmaktansa çocukların bağışıklığını güçlendirmek daha etkili ve zararsız bir yöntemdir.

DEVAMINI OKU

BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA REFLÜ NEDİR?KİLO KAYBINA SEBEP OLUR MU ?

BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA REFLÜ; midenin içeriğinin yemek borusuna kadar geri gelmesi durumudur.Mide içeriğinin (asidinin) patolojik şekilde mideden özefagusa (yemek borusuna) doğru geri kaçışı gastroözefageal reflü‘dür

DEVAMINI OKU

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR ?

Çocuklarda tuvalet eğitimi vermek birazdan vereceğimiz tavsiyelerle çocuğunuza tuvalet eğitimi vermek çile olmaktan çıkacak  İlk başta elbette ufak tefek aksilikler olabilir fakat sonrasında siz de rahat edeceksiniz o da kendini rahatsız eden bezden artık kurtulacak.Adımları izleyin başarısız olursa bir müddet bekleyip tekrar uygulayın

DEVAMINI OKU