BEBEK, BEBEK YEMEKLERİ

BLW (Baby Led Weaning) NEDİR?NE ZAMAN BAŞLANMALIDIR?

blw

BLW (Baby Led Weaning), ek gıdaya geçiş sürecinin bebek liderliğinde sürdürüldüğü bir yöntemdir.Ek gıdaya geçiş dönemi bir bebeğin anne sütü veya formül mamadan katı gıdaları tatmasıyla başlar.Bebekler için en önemli tadım dokunmak ile başlar.Bebekler dokundukları hissettikleri şeyleri ağızlarına götürmeyi severler.Ek gıdaya geçiş döneminde bebeklerinize bu şansı vererek onu zorlamadan tadımı yapmasını sağlayabilirsiniz.

Ek gıdaya geçiş süreci yavaş yavaş tıpkı bir yemek gibi sindire sindire geçilmesi gereken bir dönemdir.Çünkü hassas bünyeli olan bebekler tatlara alışırken kabızlık ishal gibi problemlerle karşılaşabilirler.BLW yönteminde bebekler kendi içgüdüleriyle hareket ederler.Kendi hakkımızda kendi yönettiğimiz her şeyin daha verimli olduğu gibi bu yöntemde bebeğinizde işe yarayacaktır.

1)BLW yöntemini uygularken dikkat etmeniz gerekenler

Bebeğinize BLW yöntemini uygularken, kendi kendine yemesi için  aşağıdaki öneriler faydalı olabilir.

 • Bebeğiniz dik ve rahat oturmalı.
 • İlk birkaç ay sadece ellerini kullanarak yemeli.
 • Beslenme saatlerinde huzurlu olması önemli. Çok aç ya da sinirli olursa beslenirken zorlanabilir.
 • Sabırlı olmalısınız çünkü amacınız bebeğinizin doyması değil. Bu yönteme alışabilmesidir. 
 • Bebeğinize vereceğiniz gıdalar ne çok yumuşak ne de çok sert olmalıdır.
 • BLW’ye başlarken uzun ve kesilmiş yiyeceklerle başlangıç yapmak, bebeğinizin tutması ve kavraması için daha kolay olduğundan ilk tercihiniz olmalıdır.
 • Bebeğinize vereceğiniz yiyecekleri, onun rahat uzanabileceği bir tabak ya da tepsi içerisine koyabilirsiniz.

2)BLW’ye nasıl başlamalıyız?

Çocuk doktorunuzdan tavsiye alıp başlayabilirsiniz dediğiniz anda artık tadımların zamanı gelmiş bulunmakta.Tadımları yaparken bebeğiniz aç ya da tok olmamalıdır.

Bebeklere yemekleri sunarken pişirme tekniklerine de dikkat etmeliyiz.

 • Buharda pişirme
 • Haşlama
 • Fırınlama gibi yöntemleri kullanabiliriz. Kızartma yapılmamalıdır.
 • Kahvaltıda ekmek olarak; Tam buğday ekmeği, Çavdar ekmeği, Ruşeymli ekmekleri kullanabilirsiniz. 
 • Peynir seçiminde ise; orta yağlı ve tuzsuz olarak tercih edebilirsiniz. Orta yağlı beyaz peyniri akşamdan suya koyup, suyu 2 kere değiştirdiğinizde sabah tuzsuz ve yumuşak olacaktır.  Ayrıca tuzsuz dil peyniri, tuzsuz mozarella ve tuzsuz burgu peynir kullanabilirsiniz. Evde yaptığınız tuzsuz lor peyniri de bir alternatif olabilir.

Bebekler çoğunlukla 6 aydan itibaren katı gıdaya geçiş yaparlar. bebeklerin 9 aylıktan itibaren el koordinasyonları BLW için uygundur. . Bu nedenle katı gıdaya geçişle birlikte BLW yöntemini uygulamak istiyorsanız bebeğinizi gözlemlemeniz gerekir. Bebeğiniz çok az destekle ya da desteksiz oturabiliyorsa, eline bir şeyler alma konusunda istekliyse, oyuncaklarını ağzına götürüyorsa BLW yöntemi için hazır olduğunu düşünebilirsiniz.

UNUTULMAMASI GEREKEN EN ÖNEMLİ NOKTA BLW YÖNTEMİNDE BEBEĞİNİZİ TEK BIRAKMAYIN.BOĞULMA RİSKİNE KARŞI TEDBİRLİ OLUN ..

AŞAĞIDAKİ LİSTEDE BEBEKLERİN AY AY BESLENEBİLECEĞİ BESİNLER VERİLMİŞTİR BEBEĞİNİZİN ALERJİ DURUMUNU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK VE DOKTORUNUZA DANIŞARAK BESİNLERİ VEREBİLİRSNİZ…AYRICA TARİFLERİMİZ : BEBEK BESLENMESİ

BLW

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir