BEBEK SAĞLIĞI, BEBEK

BEBEKLERDE YASTIK KULLANIMI NE ZAMAN OLMALIDIR ? YENİDOĞAN YASTIK KULLANIMI ABÖS’E NEDEN OLUYOR…

Bebeklerde yastık kullanımı kaç yaşında başlamalıdır ? Bebekler gerçekten yastığa ihtiyaç duyar mı ? Yastık kullanımının zararı var mıdır ? Yastık seçimi nasıl olmalıdır ? Hepsi yazımızda….

yastıkta yatan tatlı bir bebek

Kendimiz yastıksız yattığımızda rahatsız olacağımız için bebeklerimizin de yastıksız yattığında rahatsız olacağını düşünürüz. Ama bu maalesef yanlış bir düşüncedir. Aslında yastık kullanımı bebeğe rahatsızlık verir.

Yastık kullanmadığınız zaman bebeğiniz gayet rahat uyur. Uzmanlar bebeğinizi 2 yaşına kadar yastıksız yatırmanızı öneriyor peki neden ? 2 yaşa kadar solunum yolunun başlangıcının bulunduğu boynun kısa olması nedeniyle ani bebek ölümüne sebep olduğu bilinmektedir.

Bebeğinizin reflü rahatsızlığı var ise, yastık kullanmak yerine, yatağını hafif eğimli hale getirmeniz daha sağlıklı olacaktır. İlk 6 aylık dönemde bebeğinizi emzirme sonrasında hemen yatırmayın. Emdiği sütün boğazına geri gelmemesi için başı hafif yukarda olmalıdır. Bunun için yastığı başının altına koymamalısınız bebeğin üzerine yatacağı yatağın başucu altına hafif bir yükseklik yapabilirsiniz. Yastık tıkanma riskini arttırır. Yastıksız yatan bebeklerin boylarının daha uzun olduğu gözlemlenmektedir.

Bebeklerde yastık kullanımı ne zaman olmalıdır ?

Aslında bebekler 2 yaşından sonrada yastığa ihtiyaç duymazlar fakat yine de yastıkla uyutmak istediğiniz zaman yastık seçiminiz çok yumuşak olmamalıdır. Kuş tüyü ,kaz tüyü gibi yastıklar alerji yapabilir dikkat etmelisiniz…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir