Uncategorized

BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞINA NE İYİ GELİR ?

Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir ? Bebeğinizin burnu tıkalıysa onun nefes alma mücadelesini dinlemek korkunç olabilir. Çünkü bebeğiniz henüz burnunu nasıl sümküreceğini bilmediği için bu sizi biraz çaresiz hissettirebilir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nedenleri arasında; bebeğin bulunduğu ortamdaki havanın neminin az olması, solunan havada toz, sigara dumanı ve parfümler gibi tahriş edici maddelerin varlığı ile nezle-grip gibi hastalıklar olabilir.

bebeklerin burun delikleri büyüklerinkine nispeten daha küçük olmasından dolayı ortamın havasından hemen etkilenirler. Bu yüzden bulunduğu ortamda yeterince nem olmalıdır. Temiz havayı ona sağlamanız gerekmektedir.

BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞINA İYİ GELECEK ÇÖZÜMLER NELERDİR?

Eğer bebeğinizin grip veya nezle olduğuna eminseniz, burun tıkanıklığı bebeğinizin emmesini veya sıvı yutmasını etkileyebileceği için, rahatlatmak için 4 aydan büyük bebeğiniz için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz..

1. Bebeğin Başını Hafif Yukarıda Tutun

Mukusun boşalmasına izin vermek için çocuğunuzun başının yaklaşık 30 derecelik bir açıyla kaldırıldığından emin olun. Akut semptomlar ve drenajı kolaylaştırmak için, çocuğunuzu açılı bir pozisyon sağlayan bir araba koltuğuna da koyabilir veya göğsünüze dik olarak tutabilirsiniz. Ayakta veya oturarak bu yöntemlerden herhangi biri bebeğin başını dik tutarak mukusun aşağı doğru akmasına olanak sağlar.

2. Bir Burun Aspiratörü Kullanın

Evde de yapabileceğiniz bir burun aspiratörü işinizi kolaylaştırcaktır.Bunun için size lazım olan şey tuzlu su ve bir şırınga..

Tuzlu sudan bir kaç damla buruna damlatarak akmasını sağlayıp bir şırınga yardımıyla burnu boşaltabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken şey şırıngayı burun deliğine çok fazla sokup tahriş etmemek.Ucun burun deliğine çok fazla girmesine gerek yoktur ve bebeğin gözlerine doğru “burnun yukarısına” değil kulağa doğru yönlendirilmelidir. Burun aspiratörünü temiz ve kuru tuttuğunuzdan emin olun, böylece bebeğin burun yollarına yeni mikroplar (bakteri veya mantarlar) sokmazsınız.

3.Ilık ve ya Buharlı Bir Banyo Deneyin

Duşu açın ve buharın banyoyu doldurmasına izin verin. Sonra bebeği buharlı odaya alın ve sıcak nemde nefes almasına izin verin. Bu aynı zamanda göğüs tıkanıklığını ve öksürüğü gidermeye yardımcı olabilir.

vicks baby rub

Çocuğunuzun astımı veya buharlara karşı herhangi bir hassasiyeti yoksa, yatmadan önce çocuğunuzun göğsüne biraz Vicks Baby Rub uygulayın. (Bir araştırmada, bu tedavinin çocukların uyumasına yardımcı olmak için tıkanıklığı hafifletmede etkili olabileceğini yazıyor.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir