BEBEK SAĞLIĞI SAYFASINDA BEBEKLERİNİZDE KARŞILAŞABİLECEĞİNİZ DURUMLAR BULUNMAKTADIR

DOWN SENDROMU NEDİR ?

Down sendromu, genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down sendromlu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır. Down sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir. 

DEVAMINI OKU

BEBEKLERDE DİŞ ÇIKARMA DÖNEMİNDE NELER YAPILIR?

Bebeklerde diş çıkarma döneminde çoğu zaman zorluk yaşarız.Bebeğinizin diş çıkardığını anlamak için bazı belirtilere ihtiyaç vardır. Zorlu geçen bu süreçte diş çıkaran bebekler huysuz hatta hırçın olabilirler. Sağlıklı bir bebekte diş çıkarma süreci 6 . ayda başlar. Fakat bu bebekten bebeğe değişebilir. Genetik faktörlerle alakalıdır. Anne ve babanın diş çıkarma zamanı bebeğin diş çıkarma zamanını etkileyebilir. Diş çıkarma dönemi 20 süt diş tamamlanana kadar devam eder.

DEVAMINI OKU

BEBEKLERDE YASTIK KULLANIMI NE ZAMAN OLMALIDIR ?

Bebeklerde yastık kullanımı kaç yaşında başlamalıdır ? Bebekler gerçekten yastığa ihtiyaç duyar mı ? Yastık kullanımının zararı var mıdır ? Yastık seçimi nasıl olmalıdır ?

DEVAMINI OKU

Yenidoğan Topuk Kanı Testi Nedir?

Yenidoğan topuk kanı testi bebeğin topuğundan alınan bir kaç damla kan ile hastalıkların taramasının yapılmasını sağlar. Anne karnında gelişmekte olan bazı hastalıkların vücutta mevcut olması gereken bazı maddelerin eksikliğinden dolayı bebeğiniz ilk bir kaç ay normal görünse de daha sonra beyinsel sorunlar veya hastalıklar çıkabilir .Topuk testi bunun anlaşılması için önemli bir testtir

DEVAMINI OKU

Spina bifida nedir?

Spina bifida, bir bebeğin omurgası ve omuriliğinin rahim içinde düzgün şekilde gelişmemesi ve omurgada bir boşluk oluşmasına neden olmasıdır. Spina bifida bir tür nöral tüp defektidir omurgayı oluşturan kemiklerin omuriliği tamamen örtmediği ve omurilik ve ilişkili sinirlerin açıkta kaldığı bir durumdur. 

DEVAMINI OKU

İSİLİK NEDİR ? NEDEN OLUŞUR ?

İsilik ter bezlerinin sıcaktan tıkanması sonucunda ortaya çıkan döküntülerdir. Sıcak aylarda bebeklerde çok fazla karşılaşılır. Hafif isilik küçük ve patlayan su toplaması şeklinde görülürken ağır formunda ise kırmızı kaşıntılı su toplayan lezyonlar şeklinde karşımıza çıkar. 

DEVAMINI OKU

DÜZ KAFA SENDROMU NEDİR ?(Plagiosefali)

Düz kafa sendromu ya da tıbbi adıyla plagiosefali bebeğin kafasının dış etkenler nedeniyle normal dışı bir şekil almasını anlatır.
Bebeğin kafasının arkasında ya da yanlarda düzleşme, hatta çökme olabilir.
Bu sendrom doğumdan sonra olabildiği gibi anne karnında da gelişebilir.
Hemen söyleyelim, erken teşhis, doğru tedavi ve alınacak önlemlerle bebeğin kafasının şekli DÜZELTİLEBİLİR.

DEVAMINI OKU

Rota Virüs Nedir?

Rota virüs bağırsakların iç yüzeyini enfekte eden bir bağırsak hastalığıdır.Özellikle küçük çocuklar ve bebeklerde kusma ve ishale sebep olur.
Rota virüs aşısı rota virüsü engeller.Ve bu aşı :
 İlk doz: 2 aylık
 İkinci doz: 4 aylık
 Üçüncü doz: 6 aylık (gerekirse)
Çocuğunuz ilk doz rotavirüs aşısını 15 haftalıktan önce; son
dozunu 8 aylık olana kadar almalıdır.

DEVAMINI OKU

KOLİK BEBEK NEDİR ?

KOLİK BEBEK
Hemen hemen her bebek —ikinci haftanın başından itibaren—bazen gün içinde ortada hiçbir neden yokken ağlamaya başlayabilir. Ancak bazen bir bebeğin normal huysuzluğu uzun, süreğen ve sakinleştirilemeyen ağlama nöbetlerine dönüşebilir. Bu can sıkıcı nöbetler bebeğin kolik olduğuna işaret edebilir. Kolik hakkında daha fazla bilgi almak ve küçüğünüzün rahatlamasına yardımcı olmak üzere neler yapabileceğinizi öğrenmek için yazımıza devam edin.

DEVAMINI OKU

BEBEKLERDE ASTIM

Bebeklerde Astım, solunum yollarını tıkayan ve nefes almayı zorlaştıran kronik bir hastalıktır. Astımda, hava yolu etrafındaki düz kaslar, alerjenler, duman, soğuk hava veya egzersiz gibi tetikleyicilere yanıt olarak kasılır

DEVAMINI OKU

Diş Çıkarma Döneminde Kehribar Kolye Kullanımı

Bebeklerin diş çıkarma dönemindeki ağrıları azaltır.
Bebeklerin salya akıntısını ciddi ölçüde azaltır.
Huysuz ve aşırı gergin bebekleri sakinleştirir.
Ağrı ve sızı olan vücut bölgelerine koyulduğunda ağrı kesici özelliği gösterir.

DEVAMINI OKU ..

TUVALET İLETİŞİMİ:BEZSİZ HAYAT (Elimination Communication)

İnsan doğası olarak aslında her şeyi doğarken biliyoruz. Fakat bu küresel gelişim sürecinde bize öğretilenleri yapmak zorunda kalıyoruz. Örneğin bir bebek doğduğunda emmeyi biliyor emme refleksi ile doğuyor. Fakat biz bilmediğini düşünürüz.Şimdi gelelim bebeğin tuvalet eğitimine sizce yenidoğan bebeğiniz size tuvaleti geldiğini söyleyebilir mi ?

DEVAMINI OKU