BEBEK YEMEKLERİ, SAĞLIK

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN BESİNLER NELERDİR ?

ANNE SÜTÜ

Anne sütünü arttıran besinler nelerdir?Sizler için yazdık…

En büyük mucize ne diye sorsalar anne sütü derdim .Nasıl bir yaratılış mucizesidir kimsenin aklı ermez bu işe.Anne sütü içindeki vitaminlerden ve besleyiciliğinden dolayı dünyanın en kıymetli en değerli besinidir. Her anne bebeğini emzirerek büyütmek ister fakat bazı durumlarda bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Âmâ sütünüz yettiğince bebeğinizi emzirmeniz en büyük tavsiyemizdir. Çünkü anne sütünden alacağı vitamini hiç bir besin sağlamayacaktır. Anne sütünün faydaları yazımızda bundan daha detaylı bahsettik. Şimdi gelelim olağanüstü durumlarda sütünüzün olmadığı durumlarda hangi besinlerden destek alabilirsiniz hangi besin sütünüzü arttırır.

Anne sütünü arttıran besinler

1)Su

Anne sütü, bebeğin besinsel ihtiyaçları dışında su ihtiyacını da karşılıyor ve sütün yaklaşık yüzde 88’i sudan oluşuyor. Yani su tüketiminiz ne kadar azsa süt üretiminizin de o kadar az olduğu düşünülebilir. Bu nedenle öncelikli olarak su tüketimini artırmalısınız. Günde en az 2.5-3 litre su içmeye özen gösterin. 

2)Dereotu

Dereotunu yedikten sonra sütünüzün mükemmel derecede arttığını göreceksiniz.Sabah-akşam yemeklerden önce tüketeceğiniz dereotu sütünüzün artmasını sağlayacaktır. Dereotu sağlık yararları sağlayan mikro besinlerle doludur. Örneğin, 100 gram dereotu porsiyonu, A vitamini alımınızı artırır. A Vitamini, sağlıklı görmeyi, cildi, bağışıklık fonksiyonunu, büyümeyi ve üreme sağlığını korumanıza yardımcı olan yağda çözünen bir vitamindir. Ayrıca vücudunuzun enfeksiyona direnç göstermesine yardımcı olan önemli bir antioksidan olan C vitamini için de önemli bir kaynaktır. Dereotu ayrıca iyi bir lif kaynağıdır, folat (hücre bölünmesi ve DNA üretimi için önemlidir), sağlıklı kemikler için kalsiyum, hücre işlevi ve gelişimi için riboflavin, manganez ve demirdir.

3)Ay çekirdeği

Bi çekirdek hem can sıkıntınızı alacak hem de sütünüzü bol bol arttıracak. Fazla tüketimi kiloya neden olmakla birlikte bir avuç tüketimi size bol bol süt olarak dönecektir. Afiyet olsun..

4)Rezene

Anne sütünü artırma konusunda en çok başvurulan besinlerden olan rezene de tıpkı havuç gibi fitoöstrojen bakımından zengin. Bu da doğal olarak rezenenin de süt kanallarının gelişime katkı sağladığı ve süt miktarını artırdığı anlamına geliyor. Rezene aynı zamanda annenin ve bebeğin hazımsızlık problemine iyi gelip gaz sancısı çekmemesini sağlayacaktır. Genelde kolik olan bebeklerde de annenin bu çayı içmesi ve bebeği emzirmesi bebeği sakinleştirecektir.

5)Sarımsak

 Bazı annelerin kokusunun süte geçmesinden çekindiği, bebekte gaz yapar diye korktuğu bir yiyecek olsa da sarımsak aslında tam tersine bebeğin çok daha uzun süre süt emmesine destek oluyor.Aynı zamanda tıpkı ceviz ve badem gibi, vücudumuzun ihtiyacı olan birçok vitamin ve minerali de bize sağladığından anne sütünün kalitesini de artırıyor.

6)Susam

Susam ve susam yağı, vücudumuz için gerekli en sağlıklı yağlar bünyesinde bulunuyor. Bu sayede hem dıştan hem de içten destek olabiliyor. Her gün yemeklerinize ve salatalarınıza ekleyeceğiniz 1-2 yemek kaşığı kadar susamı afiyetle yediğinizde sütünüzün hem kalitesinde hem de miktarında büyük bir artış söz konusu oluyor.

Anne sütünü arttırmaktan ziyade azalmamasını istiyorsanız eğer stresten uzak durun. Stres sütün en büyük düşmanı. Ve bebeğinizi sık sık emzirin süt öyle bir mucizedir ki; sadece bebeğin ihtiyacı doğrultusunda hareket eder. Rabbimin hikmeti bu yöndedir..

Ufak bir tarif ile yazımızı sonlandırırken süper üçlüyü bütün emziren annelerimize tavsiye ediyorum

KİMYON-ANASON-REZENE

Bu üç bitkiyi karıştırıp çayını yapıp her gün bir bardak için. Bebeğinizin daha rahat uyuduğunu gaz sorunu yaşamadığını ve daha sakin olduğunu göreceksiniz.Doktorunuza danışıp kullanmakta fayda vardır.Unutmayın bunlar hekim tavsiyesi değildir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir