BEBEK, BEBEK SAĞLIĞI, YENİDOĞAN

Anne sütü faydaları nelerdir?Neden emzirmeliyim?

Anne sütü faydalarını sizler için yazdık…

Emzirme anneyle bebek arasındaki bağı geliştirerek daha sevgi dolu bebekler büyütmemizi sağlar.Göğüs kanseri,rahim kanseri riskini azaltır.

Anne sütünde potasyum, sodyum, kalsiyum serbest iyonlar olarak, diğer mineraller de kompleks bileşikler halinde bulunur. Demir içeriği az olmakla birlikte (100 ml de 0,2-0,8 mg), biyoyararlılığı yüksektir. Anne sütünde bulunan çinkonun da emilimi yüksektir.

Bebeğin emmesi süt yapımını uyararak, annenin daha fazla süt salgılamasını sağlar. Emzirmeye doğumdan sonra ilk yarım-bir saat içinde başlanmalıdır. Emzirme sıklığı ilk ayda bebeğin isteğine göre ayarlanmalı, herhangi bir saatli program uygulanmamalıdır. Emzirme işlemine çocuğun diğer gerekli besinleri de alması koşuluyla 1-2 yıl ya da kendiliğinden memeden kesilene kadar devam edilebilir.

Anne Sütü Faydaları

– Her zaman steril ve bebeğe uygundur.

– Besin ögeleri bileşimi bebeğin tüm gereksinimlerini karşılar.

– Koruyucu etmenleri içerir.

– Sindirime yardımcı aktif enzimler içerir.-

Enfeksiyonu önleyen bağışıklık ögeleri (IgA, IgG ve IgM) içerir.

– Hormonlar ve büyüme etmenleri içerir

– Solunum yolu ve gastrointestinal enfeksiyonların görülme oranını düşürür.

– Çene ve diş gelişiminde rolü vardır.

– Bazı kronik hastalıkların oluşma riskini azaltır. (Tip I diyabet, çölyak, şişmanlık, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon)
– Alerjiye karşı koruyucudur

– Emzirme bebeğin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olur ve bebeğin sosyal ilişkilerinde güçlü bir erişkin aday olmasını sağlar.

Kolostrum (Ağız sütü): Doğumdan hemen sonra ilk 3-5 günde salgılanan, bileşim özellikleri ile yenidoğan bebeğin ilk günlerdeki gereksinimlerini karşılamak açısından büyük önem taşıyan süttür. Hastalıklardan koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici maddeler içerir.

Anne sütü A, D, B12 vitaminleri acısından zengindir, bağırsağın olgunlaşmasını sağlayan epidermal büyüme, alerji ve intolerans oluşmasını engelleyen büyüme etmenlerinden zengindir. Kolostrum 5-10 gün arasında geçiş sütü şeklini alır.

Genellikle 3. haftadan sonra anne sütü olgun süt özelliğini taşır. Süt şekeri laktozdur. Laktoz meme dokusunda glikoz ve galaktoz moleküllerinden sentezlenir. Anne sütünün laktoz içeriği ise %7 civarındadır. Anne sütünün protein içeriği 100 gramda yüzde 0,8-1,2 g arasındadır. Bu sütün enerjisinin yaklaşık yarısı yağlardan gelir. Kolostrumda daha fazla olmak üzere çoklu doymamış yağ asitlerinden zengin olması, sinir ve beyin hücrelerinin gelişimi, görme işlevinin daha etkin olması gibi pek çok vücut işlemlerinde önemli rol oynar.

Bakara Suresi, 233. ayet: Emzirmeyi tamamlamak isteyenler için anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler. Onların (annelerin) yiyeceği, giyeceği bilinen (örf)e uygun olarak, çocuk kendisinin olana (babaya) aittir. Kimseye güç yetireceğinin dışında (yük ve sorumluluk) teklif edilmez. Anne, çocuğu, çocuk kendisinin olan baba da çocuğu dolayısıyla zarara uğratılmasın; mirasçı üzerinde(ki sorumluluk ve görev) de bunun gibidir. Eğer (anne ve baba) aralarında rıza ile ve danışarak (çocuğu iki yıl tamamlanmadan) sütten ayırmayı isterlerse, ikisi için de bir güçlük yoktur. Ve eğer çocuklarınızı (bir süt anneye) emzirtmek isterseniz, vereceğinizi örfe uygun olarak ödedikten sonra size bir sorumluluk yoktur. Allah’tan korkup-sakının ve bilin ki, Allah yaptıklarınızı görendir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Yorumlar

  1. […] Emzirmenin hem anneye hem de bebeğinize faydalarını anlatmamıza gerek yok demeyeceğiz.onu da anlattığımız yazımız : Anne sütü faydaları […]

  2. […] Neden emzirmeliyim ?Anne sütü faydaları nelerdir ?Anne sütü neden önemlidir ? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir