HAFTA HAFTA HAMİLELİK

6.Hafta Hamilelik

6. hafta hamilelik

6.Hafta Hamilelik Bebeğiniz

6. Hafta Hamilelik sürecinde bebeğinizin yüzü şekilleniyor.Yanakları,çenesi ve alnı oluşmaya başlıyor. Bebeğinizin kalbinin atışını az da olsa duyabilirsiniz. Ufak kuyruğuyla bu hafta minik bir kurbağa yavrusuna benzeyen bebeğiniz bacakları kıvrık bir şekildedir. Şu an bebeğinizin büyüklüğü bir mercimek tanesi kadar. Birkaç hafta içinde düğme burnu ve üzüm gözleri oluşuyor. Bu hafta da böbrekleri karaciğeri, ciğerleri ve dakika da 110 kez atan ve her geçen gün ritim sayısı artan küçük kalbi oluşuyor.

6. Hafta Hamilelik Kaç Aydır ?

6 haftalık hamileyseniz şayet 2 aylık hamileliğinizin başındasınız. Kaldı 7 ayınız. Henüz ilk trimesterdasınız..

6.Hafta Gebelik Belirtileri

  • Kendinizi duygusal açıdan dengesiz buluyor olabilirsiniz; hormonlarınız çalışıyor. Bunun yanı sıra hayatınızda çok büyük değişimler olmak üzere. Duygusal yoğunluklar yaşamanız çok doğal.
  • Bu aşamada hafif kanamalar görülebilir. Bu durum hamileliğin sorunlu olduğu anlamına gelmez. Fakat kanama düşük veya ektopik gebeliklerin ilk belirtisi de olabilir. Kanamanız varsa yine de doktorunuza bildirmeniz önerilir.

1-Sık sık idrara çıkma

Gebeleri en çok zorlayan şey belki budur. Olur olmadık yerde idrarınız gelebilir. Bunun için size ufak bir tavsiyemiz var. İdrarınızı yaparken öne doğru eğilin mesanenizin tam boşaldığından emin olun. Fakat bazı hamileler idrara çıkmamak için sıvı tüketimini azaltıyor. Aman dikkat vücudunuzun bu dönemde sıvı ihtiyacı yüksek.

2-Mide bulantıları ve kusma

Mide bulantıları hamileliğin bu haftalarından itibaren çok sık karşılaşılan bir durumdur. Sabah bulantıları en yaygın olanıdır. Bunun için size ufak bir tavsiyede bulunacağız. Yanınızda her zaman tuzlu bir kraker bulundurun. Biraz olsun bulantınızı hafifletecektir. Bir limonu ikiye bölüp onu koklamakta midenizi rahatlatacaktır.

3-Göğüslerde hassasiyet

Göğüsleriniz hassaslaşıp dolgunlaşabilir. Bu size bir göz cambazlığı ve ya hayal gücünüzün getirdiği bir şey değildir. Göğüs uçlarınızda ki kahve olan kısım daha da koyulaşabilir. Bunun sebebi bebeğinizi emzirirken bebeğinizin onu daha kolay fark edebilmesi içindir. Dış uyarılardan korumanızı tavsiye ederiz. Bu haftalarda değil fakat son haftalara doğru göğüsleri uyarmak tehlikeli olabilir.

4-Yorgunluk ve sürekli uyku hali

Bu sizce de çok normal değil midir ? Vücudunuzun olağandışı bir duruma kendini adapte etmeye çalışırken yorgun düşüyor. Fakat çok fazla uyumamaya özen gösterin. Bu sizi gereğinden fazla bitkin bir hale sokacak ve aşırı kilo almanıza sebep olacaktır. Kendinizi yorgun hissettiğinizde mola verin. Bu size vücudunuzun bir sinyalidir. Kaliteli bir uyku uyumak için Hafif egzersizler, yürüyüş veya yoga yaparak uykunuzun kalitesini arttırın.

5-Şişkinlik ve gaz

Bu durumda suçlayabileceğiniz tek bir şey var progesteron hormonu. Bu hormon sayesinde hamile kaldınız evet fakat bu hormon size şişkinlik ve gaz yapacaktır. Kabızlığı önlemek için bol miktarda su ve lif tüketin ancak sizi bu rahatlatabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir