HAFTA HAFTA HAMİLELİK, HAMİLELİK

3.HAFTA HAMİLELİK

3.HAFTA HAMİLELİKTE ANNE

3.HAFTA HAMİLELİK, hamileliğin tam gerçekleştiği haftadır.Beta HCG değeri gebeliğin 3Haftası: 5 – 50 mlU/mL dir. Beta HCGgebelik şüphesinde istenilen en sık tahlillerden biridir. 3. hafta, gebelik belirtileri için erken bir dönem olsa da bazen mide bulantısı, halsizlik veya göğüslerde hassasiyet yaşanabilir. Hamileliğin özellikle ilk haftalarında kahverengi leke tarzı kanamalar sık görülür. Bu yüzden hamileliğin ilk aylarında leke gelmesi normal sayılır. Asıl korktuğumuz yoğun kırmızı renkli kanamadır.Hamileliğinizin bu sürecinden itibaren bebeğinizin sağlıklı gelişimi ve rahat bir gebelik için artık kendinize daha çok dikkat etmelisiniz. İyi beslenmeli, sigara, alkol ya da kafeinden uzak durmalı, folik asit takviyesi almalı ve uygun egzersizler yapmalısınız.Eşinizle cinsel yaşamınıza ara vermenize gerek yoktur.Doktorunuz aksi bir şey söylemediyse cinsel yaşamınıza devam edebilirsiniz.

3.HAFTA HAMİLELİK BEBEK

Sperm yumurtayla buluşur ve döllenme gerçekleşir. Embriyo hızla gelişmeye başlar ve bir yandan da vücudunuzda hCG (gebelik hormonu) üretimi başlar. Artık kan testi ya da idrar testiyle gebeliği tespit edebilirsiniz. Hamileliğin 3. haftasında embriyo (gelişmekte olan bebek), hızla bölünen ve zaman içinde gelişmeye devam edecek yüzlerce hücreden oluşan küçük bir yapıdır. Dış hücreler, bebeğinizi beslemeye ve korumaya yarayan plasentayı, iç hücreler ise fetüsü oluşturur.Beyin, omurilik, kalp ve gastrointestinal sistem gelişimi gibi fetal gelişimin önemli süreçleri bu hafta başlar. Embriyo bu aşamada bir toplu iğne başından daha küçüktür.

3 haftalık gebelik testte çıkar mı?

Hamileliğin 3. haftasında evde kolayca uygulayabileceğiniz gebelik testi %99 oranında doğru sonuç verse de, vücudunuzdaki hCG gebelik hormonu miktarı testi yaptığınız sırada yeterli değilse, sağlıklı sonuç alamayabilirsiniz. Ama hCG miktarı her 48 saatte bir 2 katına çıkar. Eğer testin sonucu negatifse, emin olmak için testi birkaç gün sonra ve ardından 1 hafta sonra tekrarlayın.

HANGİ TAKVİYELER KULLANILMALI

Gelişen bebeğiniz artık sizden yeterli vitamin folik asit,protein,kalsiyum ,demir vb. ihtiyaçlarını beklemektedir.Özellikle folik asiti planladığınız gebelikten birkaç ay önce kullanmalısınız.Benzer şekilde çinko desteği de anomalileri azalttığı ileri sürülmektedir.

yoga

Egzersiz yapın: Ancak gebelik sırasında ağır egzersizler yapmak bebeğinize zarar verebilir. Yoga ya da gebelik pilatesi deneyebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir