HAMİLELİK

2.Trimester 2. ÜÇ AYLIK DÖNEM

2.Trimester

Sizi tebrik ederiz..2.trimestera girdiniz.Bu dönem hamileliğin balayı olarak adlandırılır.Çünkü başlangıçtaki rahatsızlıklarınız ve bulantılarınız azalmıştır.Sizin için böyle olmasa bile en azından düşük riski azaldığı için biraz daha rahatlayabilirsiniz.

İkinci Üç Aylık Dönemde Fiziksel Değişiklikler

Bebeğiniz ilk üç aylık dönemde organlarını tamamlamayla meşguldü şimdi ise odak noktası büyümek 🙂 .Küçüğünüz bir şeftali ebatlarındayken, bu üç ay boyunca karnıbahar büyüklüğüne ulaşır.

Bu gelişim atağı karnınız büyüdükçe daha görünür, ikinci üç ayda hareketleri hissetmeye başlayınca daha elle tutulur hale gelir.Bu dönemde bebeğinizin emme yutma refleksi gelişir.Ayrıca kendine bir yatış pozisyonu bulur ve seçer 🙂 Kulakları duyabilecek kadar geliştiği için, ona dilediğiniz gibi şarkı söyleyebilir ya da kitap okuyabilirsiniz.Rahminiz fetüsün büyümesine yer hazırlamak için genişliyor.20. haftada veya hamileliğinizin yaklaşık yarısında, rahminiz göbek deliğinizin seviyesine kadar genişlemiş olacaktır. Süt üreten bezler bebek için sütle dolmaya hazırlanırken göğüsleriniz de büyüyecek. 

Birçok kadın ayrıca bacak krampları , şişlik , mide ekşimesi veya kabızlık yaşar.Unutmadan bebeğinizin ilk hareketlerini hissedeceğiniz dönemdesiniz.Vardır ya bir hurafe ilk kıpırdadığında kime bakarsan ona benzer diye 🙂 İlk hamileliğiniz ise 18. yada 20. haftada hissedebilirsiniz. Bu eğlenceli dönemde inanın hamileliğinizin en güzel ayları ..Bebeğinizin cinsiyetini bu dönemde 16. hafta da öğrenebilirsiniz.2li tarama bu dönemde olur ve bu testler, bebeğin nöral tüp kusurları veya Down sendromu gibi kromozom anormallikleri olasılığını belirlemek için kullanılır.

İkinci Üç Aylık Dönemi Daha Sağlıklı Geçirmek İçin İpuçları

Öncelikle su tüketiminize devam edin.Sigara bağımlılığınız varsa hemen uzaklaşın ve bırakın.Sigara içilen ortamlarda bile durmanız bebeğinizi etkiler.Dengeli beslenmeye devam edip yoga yada pilates yapabilirsiniz.Bol bol uyuyun hayatınızın en güzel işini yapıyorsunuz şu an bir bebek taşıyorsunuz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir