HAFTA HAFTA HAMİLELİK, HAMİLELİK

2. HAFTA HAMİLELİK

2. hafta hamilelik süresinde henüz hiç bir şey hissetmeseniz bile yumurtanızın inanılmaz bir embriyoya dönüşmesini yaşıyorsunuz. Hamileliğin ilk birkaç haftasında vücudunuzdaki değişiklikleri açıklamak için size komik gelse de  , bir bebeğin rahminizde büyümesinin bir parçasıdır.

Spermin yumurtaya nasıl bağlandığı bir biyolojik mühendislik harikasıdır. Yumurtalarınızın sert, koruyucu kabukları olduğundan, her bir spermin bir ucunda, yumurtanın kabuğuna yapışmasına ve düzenli bir genetik materyal paketi alarak tam içinden tünel açmasına izin veren yapışkan bir yapısı vardır. Bir sperm yumurtanın zarına girdiğinde yumurtanız döllenir.

Bu aşamada gelişmekte olan bebeğiniz, bilimsel olarak blastosist olarak tanımlanan küçük bir hücre topundan ibaret.

Endometrium (rahim ağzı) kalınlaşmaya başlar. Kalınlaşmanın nedeni elbette embriyonun rahimde rahatlıkla kalabilmesi için gerçekleşir

Anne ve babadan gelen kromozomlar, yumurta hücresinde birleşir ve hızlı bir şekilde bölünmeye başlarlar. Bu bölünme sonucunda kümelenme meydana gelir. Bu bölünme çok defa tekrarlanır ve sonunda yumurta tüplerinden rahme 32 hücreye bölünmüş olur. Tam da bu noktada bebeğinin cinsiyeti belli olmaya başlar. Eşinin spermi “Y kromozomu” taşıyorsa bebeğin erkek, “X kromozomu” taşıyorsa bebeğin kız olacak.

Folik asit kullanımına devam etmen gerekli. Spina bifida(omurga açıklığı ) riskin olabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir