HAMİLELİK

1.TRİMESTER İLK ÜÇ AYLIK DÖNEM

1.trimester ilk üç aylık döneminizi kapsar. Hamileliğinizi öğrendiğiniz ilk şoku atlattığınız dönemdir bu dönem ..Planlar yapmaya başlarsınız, İsim düşünürsünüz, yatak odası nasıl alsam planlarınız vardır 🙂 Her anne baba da olduğu gibi …Peki bu üç aylık dönemde neler olur ?

1.TRİMESTER NELER YAŞAYACAĞIZ BU DÖNEMDE ?

Bu süre zarfında inanılmaz bir büyüme yolculuğu başlayacak.Döllenmiş yumurta rahminizde yuva yapacak.Tek bir hücre birden bire anlamlı hücrelere dönüşecek.Bu inanılmaz bir şey..Bebeğiniz 6. haftada bir barbunya kadardır.Kalbi oluşmuştur.Hızlı gelişme devam eder ve üçüncü ay itibariyle bebeğin organları, eklemleri ve tanınabilir özellikleri oluşmaya başlar ve fetüs yaklaşık olarak küçük bir elma büyüklüğündedir.

PEKİ VÜCUDUMUZDA NELER OLUYOR??

Kendinizi uykucu,sinirli,alıngan,tembel hissedebilirsiniz.Çünkü vücudunuz her zamankinden daha fazla çalışıyor.Daha fazla kan üretiyor.Yükselen hormon seviyelerinin dengeniz üzerinde komik bir etkisi olabilir.Bazen ağlayıp bazen gülebilirsiniz. Gün içinde bazı noktalarda baş dönmesi veya sersemlik hissedebilirsiniz ya da yataktan kalkamayacak kadar yorgun hissedebilirsiniz. Ayrıca yeni bir koku alma duyarlılığınız olduğunu fark edebilirsiniz.Eskiden çok sevdiğiniz kokular bile mide bulantısına neden olabilir.Rahminiz büyüdükçe mesaneye baskı yapar sık sık idrara çıkabilirsiniz.


İlk Üç Aylık Dönemde Tıbbi Muayeneler

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde doktorunuz bir çok test yapabilir.Doktorunuz tıbbi geçmişinizi değerlendirecek ve kilo, kan basıncı ve pelvik muayene gibi bir dizi test yapabilir. Son adet tarihinizi, son adetinizin ilk gününe göre belirleyecektir. Kan grubunuzu belirlemek ve HIV gibi herhangi bir hastalığı test etmek için kan testleri yapabilir, ayrıca diyabet veya böbrek problemlerini taramak için bir idrar testi yapabilir

NE YAPMALI

Beslenmenize dikkat etmelisiniz.Sigara ve alkolden olabildiğince uzak durmalı ve sporunuzu yaparak bol su tüketimine özen göstermelisiniz.1.trimester 1 . ve 12. haftaları kapsar.Bu dönemde yerleşme kanamalarınız olabilir.Eğer bir anormallik görürseniz hekiminize başvurun.

Beslenmenize Dikkat

Bitki Çaylarını İlk Aylarda Kesinlikle Tüketmeyin

Kafein Alımında Kısıtlamaya Gidin

Kırmızı et, balık, kurubaklagil gibi bir protein kaynağını; günlük 3 bardak süt veya yoğurdu; günlük 5-6 porsiyon kadar sebze ve meyve tüketimini tamamlanması ve karbonhidrat olarak; kepekli ürünler değil tam buğday ekmeği, tam tahıl ekmeği, çavdar ekmeği gibi vitamin ve mineral içeriği yüksek ekmek türleri tüketilmesi önerilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir