HAFTA HAFTA HAMİLELİK, HAMİLELİK

1.HAFTA HAMİLELİK BELİRTİLERİ

1.hafta

Tebrikler…Annelik kervanına sizde katıldınız. Yoğun hislerle duygu patlamalarıyla geçireceğiniz bu 1.HAFTA HAMİLELİK döneminde bizlerle beraber hamileliğinizi takip ettiğiniz için çok mutluyuz.

1.HAFTA HAMİLELİKTE NELER YAŞARIZ ?

Geçen hafta kanınızda dolaşan ostrojen ve progestin miktarındaki artış, potansiyel döllenmiş yumurtaya zemin hazırlamak için verimli, kan bakımından zengin bir duvarla kaplanmak üzere rahminizi harekete geçirdi.Aynı zamanda yumurtalıklarınızdaki folikul adı verilen sıvı dolu keselerde yumurtalar olgunlaşıyor. Bu haftanın başında (genelde 28 günlük döngünün 14. günü civarında) yumurtladınız. Yumurtalarınızdan biri folikülünden çıktı ve yumurtalığınızda ilerleyerek fallop tüpüne ulaştı. Gelecek 12 – 24 saat süresince, partneriniz tarafından dışarı atılan 250 milyon spermden biri vajinanız boyunca yüzerek serviksten geçip rahminize girecek ve fallop tüpüne ulaşıp yumurtaya girmeyi deneyecek. Başarabilirse bu yumurta döllenecek. Bu yolculuk sırasında yaklaşık 400 sperm hayatta kalacak ve yalnızca bir tanesi yumurtanın zarını delmeyi başarabilecek. Bundan sonraki 30 saat boyunca, sperm ile yumurtanın hücre çekirdekleri genetik malzemeyi karıştırmak için birleşecek.

ERKEK Mİ KIZ MI ?

Eğer sperm bir Y kromozomu taşıyor ise, bebeğiniz erkek olacak; eğer X kromozomunu taşıyor ise, bir kız çocuğunuz olacak. Yumurta kanalından rahime olan 3-4 günlük yolculuğunda, döllenmiş yumurta -yani zigot- 16 özdeş hücreye bölünecek. Rahime vardıktan sonra Zigota Morula denir. 1-2 gün sonra rahiminizde oluşan katmana yerleşerek, inanılmaz gelişimini ve dönüşümünü devam ettirecek. Bu aşamada gelişmekte olan bebeğiniz, bilimsel olarak blastosist olarak tanımlanan küçük bir hücre topundan ibaret.

Hamilelik aslında 38 hafta sürse de, yumurta ve spermin birleştiği an tam olarak söylenemediği için, doktorlar doğumu son periyodunuzun başlangıcından 40 hafta sonrası olarak hesaplıyor. Bu yüzden döllenme oluştuğunda 2 haftalık hamile sayılabiliyorsunuz.

Bebeğinizin doğum hata riskini düşürmek için doktorunuza danışarak folik asit ve vitamin takviyesine başlayabilirsiniz.

GEBELİĞİN İLK HAFTA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücudunuzda yaşanan bazı değişimler acaba hamile miyim gibi soruları aklınıza getirebilir. Eğer sizde ilk hafta hamilelik belirtilerini merak ediyorsanız aşağıdaki belirtilere göz atabilirsiniz:

  • Adet dönemi gecikmesi
  • Yiyeceklerin kokusundan, kendisinden tiksinme ya da iştah artışı
  • Göğüslerde aşırı hassasiyet
  • Kokulara karşı hassaslık
  • Mide bulantıları ve kusma
  • Halsizlik, yorgunluk ve uyku hali
  • Sık sık idrara çıkma
  • Ağızda metalik tat
  • Pelvik bölgesinde ağırlık hissi

Aynı zamanda 10 günlük hamilelik belirtileri sorusunun yanıtları yukarıda bahsettiklerimiz gibidir. Ancak bu semptomlar kişiden kişiye göre farklılık göstereceğinden daha az ya da daha yoğun belirtiler yaşamanız normaldir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir